Sezon 2022/2023 wystartował! Jak Nafciarze oceniają swoje przygotowania, transfery i pierwszy mecz? Jakie są cele ORLEN Wisły Płock na nowy sezon? Co słychać u drugiego zespołu? Zapraszamy do lektury!

Sezon wyzwań!

Walka do ostatniej sekundy w PGNiG Superlidze, wywalczenie po czternastu latach PGNiG Pucharu Polski, pierwszy brązowy medal europejskich rozgrywek i dzika karta Ligi Mistrzów – rok sukcesów? Rozgrywki 2021/2022, w wykonaniu ORLEN Wisły Płock, zdecydowanie można uznać za udane. Nafciarze zapisali na swoim koncie wiele sukcesów i zakończyli sezon z medalami we wszystkich kolorach. Każdy sukces niesie za sobą wiele pozytywów, które wymagają ciężkiej pracy i zdeterminowania. W sezonie 2022/2023, Nafciarzy czeka masa emocji i pracy – występ w Lidze Mistrzów oraz walka o najwyższe cele w krajowych rozgrywkach to nie lada wyzwanie, jednak wiemy, że z pomocą KIBICÓW, ORLEN Wisła Płock jest w stanie osiągnąć naprawdę wiele!

                                                                                                                              Prezes Zarządu – Robert Czwartek
Udany sezon za nami, teraz czas na kolejne wyzwania! Jak Prezes ocenie poprzedni sezon i jak widzi rozgrywki 2022/2023?

Bardzo dobry sezon sportowy 2021/ 2022: w PGNiG Superlidze, wywalczenie po czternastu latach jedenastego PGNiG Pucharu Polski, pierwszy brązowy medal europejskich rozgrywek i ponowna dzika karta do gry w Lidze Mistrzów w sezonie 2022/ 2023 – rok sukcesów? Ubiegłe rozgrywki w wykonaniu ORLEN Wisły Płock zdecydowanie można uznać za udane, Nafciarze zapisali na swoim koncie wiele sukcesów i zakończyli rozgrywki z medalami we wszystkich kolorach. Tym samym Nafciarze dostarczyli i zapewnili swoim wiernym fanom, wiele emocjonującej energii i powodów do dumy. Jak to jest w sporcie, każdy sukces niesie za sobą wiele pozytywów wartości, a te z kolei determinują kolejne wyzwania. Wymaga to od nas jeszcze cięższej, metodycznej  pracy, a tym samym kształtuje umiejętność radzenia sobie z presją. Powrót Nafciarzy do elitarnej Ligi Mistrzów, to nie tylko nagroda za dostrzeżone wyniki sportowe, za ciężką pracę, ale również nowe wyzwania odnośnie progresu działań Klubu w każdej dziedzinie. Mam na myśli działania organizacyjne, marketingowe itp. Wiem, że przed nami ciężki sezon sportowy, w Lidze Mistrzów nie należymy do faworytów, ale wierzę i jestem pewien, że zrobimy wszystko, aby naszą misję wykonać, jak najlepiej . Zachęcam wszystkich naszych sympatyków i przyjaciół, do tego aby byli obecni na każdym naszym meczu w Orlen Arenie. Potrzebujemy Was. Razem możemy zrobić jeszcze więcej powiedział Robert Czwartek – Prezes Zarządu SPR Wisły Płock.

Okres przygotowawczy

Nafciarze rozpoczęli okres przygotowawczy 20 lipca i przez prawie miesiąc skupiali się na treningach motorycznych oraz taktycznych. Zawodnicy pracowali nad swoją siłą, ale także drużynowym zgraniem i konkretnymi zagrywkami. Po pracy w gronie własnej drużyny, ORLEN Wisła Płock, w trzy tygodnie, rozegrała serię sześciu sparingów, dzięki którym sztab szkoleniowy na bieżąco mógł sprawdzać, nad czym zespół musi jeszcze popracować, a które elementy zostały już odpowiednio wypracowane. Pierwsze dwa mecze kontrolne Wiślacy rozegrali z sąsiadami z superligowej tabeli i zarazem brązowymi medalistami Mistrzostw Polski – Azotami-Puławy, które dwukrotnie pokonali (25:22 i 34:25). Następnie płocczanie udali się na Węgry, gdzie w pierwszym meczu ulegli Telekom Veszprém HC (26:31), zaś kolejnego dnia przyszło im rywalizować z HC PPD Zagrzeb. Nafciarze wygrali z Chorwatami (31:27) i ostatecznie zajęli trzecie miejsce w mocno obsadzonym turnieju w węgierskiej Tatabanyi. Na zakończenie okresu przygotowawczego płocczanie dwukrotnie pokonali jeszcze SC DHfK Leipzig, wygrywając z Niemcami 32:23 i 24:21. Sparingi odbył się w ramach kilkuletniej już współpracy pomiędzy SPR Wisłą Płock a klubem z Lipska.

                                                                                                                    Przemysław Krajewski
Jak Nafciarzom minął okres przygotowawczy? Czy trener Sabate dał im w kość? Jak radzą sobie nowi zawodnicy? Czy Nafciarze czuli się dobrze przygotowani do startu rozgrywek?

Okres przygotowawczy to zdecydowanie dwa najcięższe miesiące w sezonie. Zawodnicy nie za bardzo lubią ten czas, ponieważ kosztuje nas wszystkich bardzo dużo zdrowia. Na nasze szczęście, w tym roku obyło się prawie bez kontuzji i wszyscy czekaliśmy na moment rozpoczęcia rywalizacji o ligowe punkty. Przyznam, że Trener Sabate dał nam w kość, ale tak właśnie musi być, żebyśmy byli odpowiednio przygotowani.  Przed sezonem rozegraliśmy także kilka sparingów. Zawsze jest to okres, w którym każdy trener chce sprawdzać różne warianty gry – my staraliśmy się skupić na próbowaniu nowych rozwiązań w ataku, a także naszej grze w obronie, gdzie zawsze jest coś, co można poprawić. Do naszej drużyny dołączyło też dziesięciu zawodników, którzy ciężko pracują na treningach i widać, że będą dużym wzmocnieniem w tym roku. Jeśli chodzi o pierwszy ligowy mecz – z Chrobrym Głogów, czekaliśmy na niego bardzo długo i wiedzieliśmy, jak ważne jest dobre wejście w nowy sezon. Czuliśmy się dobrze przygotowani do startu rozgrywek, co było widać na boisku w Głogowie – powiedział Przemysław Krajewski – skrzydłowy ORLEN Wisły Płock.

Nowe twarze

Z zakończeniem rozgrywek 2021/2022, z ORLEN Wisły Płock, odeszło sześciu zawodników: Dominik Mierzwicki, Marek Daćko, Jan Jurećić, Admir Ahmetasavić (-> Pfadi Winterthur), Zoltan Szita (-> MOL-Pick Szeged) i Adam Morawski (-> MT Melsungen), natomiast dwóch graczy udało się na roczne wypożyczenie do Hiszpanii – do CB Ademar León przeszedł David Fernandez, natomiast do Bathco Balonmano Torrelavega – Mikołaj Czapliński. W związku ze zmianami klubu przez wspominanych graczy, SPR Wisła Płock przeprowadziła dziesięć transferów. Początkowo do Nafciarzy miało dołączyć ośmiu zawodników, jednak w wyniku kontuzji Niko Mindegii oraz Gergo Fazekasa, pojawiły się dwie nowe twarze więcej.

W sezonie 2022/2023, w niebiesko-biało-niebieskich barwach, zobaczymy: dwóch nowych bramkarzy Kristiana Pilipovicia (nr 1, poprzedni klub – Kadetten Schaffhausen, kontrakt – 2 lata) oraz Marcela Jastrzębskiego (nr 75, poprzedni klub – SMS ZPRP Kielce, kontrakt – 3+2 lata). Dwóch prawoskrzydłowych: Filipa Michałowicza (nr 23, poprzedni klub – SMS ZPRP Kielce, kontrakt – 3+2 lata) i Gonzalo Pereza Arce (nr 29, poprzedni klub – Abanca Ademar León, kontrakt – 2 lata) oraz lewoskrzydłowego Marcela Sroczyka (nr 11, poprzedni klub – MKS Zagłębie Lubin, kontrakt – 2+2 lata). Do Nafciarzy dołączył również obrotowyDawid Dawydzik (nr 33, poprzedni klub – Azoty-Puławy, kontrakt – 3 lata), a także praworozgrywającyTomas Piroch (nr 7, poprzedni klub – US Créteil Handball, kontrakt – 2+1 lata) i trzech środkoworozgrywającychGergo Fazekas (nr 24, poprzedni klub – Telekom Veszprem, kontrakt (wypożyczenie) – 2 lata), Kosuke Yasuhira (nr 9, poprzedni klub – USAM Nimes, kontrakt – 1+2 lata) oraz Daniel Sarmiento (nr 22, poprzedni klub – Saint-Raphaël Var Handball, kontrakt do 29 grudnia 2022 roku).

                                                                                                              Dyrektor Sportowy – Adam Wiśniewski
Jak Dyrektor Sportowy Nafciarzy ocenia tegoroczne transfery? Co myśli o składzie ORLEN Wisły Płock na sezon 2022/2023? Czy uważa, że w zespole powinien pojawić się ktoś jeszcze?

Z każdym kolejnym sezonem staramy się wzmacniać zespół zawodnikami, którzy są w stanie osiągnąć zamierzone przez nasz klub cele sportowe. W tym roku czeka nas jeszcze więcej wyzwań niż zwykle – wracamy do Ligi Mistrzów i już nie mogę się doczekać pojedynków z najlepszymi zespołami na świecie. W polskich rozgrywkach, jak zawsze, będziemy walczyli o najwyższe laury. Jestem bardzo zadowolony ze wszystkich transferów i zawodników, których pozyskaliśmy. Cieszę się również, że w ostatnim tygodniu udało nam się zakontraktować dwóch środkowych rozgrywających, w związku z kontuzjowanymi Gergo Fazekasem i Niko Mindegią, zwłaszcza tak dobrych zawodników – doświadczonego Daniela Sarmiento oraz szybkiego, zdolnego Kosuke Yasuhirę. Znalezienie w okresie wakacyjnym środkowych rozgrywających, którzy swoim poziomem gry będą w stanie pomoc w Lidze Mistrzów i PGNiG Superlidze, było dużym wyzwaniem, jednak sprostaliśmy mu i nasz skład jest kompletny. Zakontraktowani zawodnicy powinni podnieść poziom gry Wisły na swoich pozycjach, a ocenę transferów pozostawiam na zakończenie sezonu – powiedział Adam Wiśniewski – Dyrektor Sportowy SPR Wisły Płock.

Cele sportowe na sezon 2022/2023

Drużyna sportowa w nowym sezonie, jest jak każdy z nas w nowym roku – ma swoje cele i założenia na najbliższy okres. Dokładnie tak samo wygląda to w naszym klubie – ORLEN Wisła Płock w sezonie 2022/2023 będzie walczyła na trzech frontach. Wiślacy, jak co roku będą rozgrywali spotkania w polskiej PGNiG Superlidze, w której najwyższą wygraną jest Mistrzostwo Polski. Ponadto Nafciarze – zdobywcy PGNiG Pucharu Polski 2022, będą bronili upragnionego trofeum, które w czerwcu tego roku powróciło do Płocka.

W sezonie 2022/2023, do Orlen Areny, zawita również Liga Mistrzów. Nafciarze, po dwóch latach świetnej gry w Lidze Europejskiej, a w tym po zdobyciu pierwszego w historii klubu brązowego medalu europejskich rozgrywek, będą rywalizowali z najlepszymi drużynami w Europie i na świecie. Wiślacy, decyzją European Handball Federation, otrzymali dziką kartę Champions League, a w wyniku losowania trafili do grupy A, gdzie zmierzą się z najlepszymi zespołami w Europie: PSG Handball, SC Magdeburg, GOG, FC Porto, CS Dinamo Bucuresti, Telekom Veszprém HC i HC PPD Zagrzeb. Patrząc na rangę przeciwników, zapowiada się wiele emocjonujących, ale także trudnych meczów.

                                                                                                                          Trener – Xavi Sabate
Jak sezon 2022/2023 w wykonaniu Nafciarzy widzi Xavi Sabate? Co będzie kluczem do sukcesu? Jak ORLEN Wisła Płock będzie podchodziła do swoich rywali?

Sezon 2022/2023 zapowiada się jako najbardziej emocjonujący i ekscytujący sezon ostatnich lat. Po dwóch sezonach przerwy zagramy w elitarnej Lidze Mistrzów i myślę, że rywalizacja z najlepszymi drużynami w całej Europie będzie niesamowita, ale też bardzo, bardzo trudna i wymagająca. To będą ciężkie chwile, dlatego musimy być w nich razem – jeszcze bardziej niż kiedykolwiek. Na pewno mecze u siebie będą kluczowe i liczymy na niesamowite wsparcie naszych kibiców. Atmosfera, którą potrafią stworzyć, taka jak podczas ostatniego meczu PGNiG Superligi w ubiegłym sezonie, będzie niezbędna. Nasze cele na rozgrywki 22/23 są jasne – będziemy walczyć do końca o Mistrzostwo w PGNiG Superlidze oraz o Puchar Polski, jak w poprzednim sezonie. Zawsze jednak twardo stąpamy po ziemi, wiedząc, że nie jesteśmy faworytami. W Lidze Mistrzów wspaniale byłoby awansować z fazy grupowej do fazy pucharowej, aby tak się stało, musimy znaleźć się wśród sześciu najlepszych zespołów w grupie, o której wiemy, że będzie niezwykle trudna! Dlatego jeszcze raz chciałbym podkreślić jak bardzo potrzebujemy wsparcia naszych kibiców i tworzonej przez nich atmosfery. Tylko razem możemy sprawić wiele niespodzianek i zwyciężyć nie jeden ważny mecz! Kibice! Do zobaczenia w Orlen Arenie! – powiedział Xavi Sabate – Trener ORLEN Wisły Płock.

Udany start, a teraz czas na mecz w domu!

Nafciarze mają już za sobą inauguracyjne spotkanie w PGNiG Superlidze – 3 września, ORLEN Wisła Płock rozegrała pierwszy wyjazdowy mecz w sezonie 2022/2023. Na inauguracje, Wiślacy udali się na południowy zachód Polski, gdzie zmierzyli się z Chrobrym Głogów. Głogowianie solidnie przepracowali okres przygotowawczy i dobrze rozpoczęli pojedynek z Nafciarzami, prowadząc po sześciu minutach 3:0. Płocczanie doszli do głosu w 23. minucie meczu i do końca nie oddali już prowadzania, które z minuty na minutę rosło. Ostatecznie, premierowe spotkanie nowych rozgrywek zakończyło się dwunastobramkowym zwycięstwem Wiślaków, którzy zapisali na swoim koncie pierwsze trzy punkty.

Po udanym starcie w Głogowie, czas na pojedynek w domu – już 9 września, ORLEN Wisła Płock podejmie Górnik Zabrze i będzie to pierwszy mecz Nafciarzy przed ich własnymi kibicami. W czwartek – 15 września, Wiślacy rozpoczną zmagania w Lidze Mistrzów, a na początek zmierzą się z Mistrzem Portugali – FC Porto.

                                                                                                                                 Dawid Dawydzik
Jak Dawid ocenia start sezonu w wykonaniu Nafciarzy? Czy chciałby już zagrać przed własnymi Kibicami? Czy ORLEN Wisła Płock jest gotowa na zmagania w Lidze Mistrzów?

Do pierwszego meczu w sezonie – z Chrobrym Głogów, przystąpiliśmy w pełni przygotowani zarówno taktycznie jak i fizycznie. Po ciężkim okresie przygotowawczym każdy z nas czekał już na rozpoczęcie rozgrywek i wydaje mi się, że spełniliśmy przedmeczowe założenia. Po nerwowym początku i kilku przestrzelonych sytuacjach zaczęliśmy w pełni kontrolować to spotkanie i zasłużenie wygraliśmy. Na pewno musimy popracować jeszcze nad skutecznością, ponieważ tyle przestrzelonych sytuacji już na początku meczu, na poziomie Ligi Mistrzów, mogłoby nas kosztować stratę punktów. Z niecierpliwością czekam też już na pierwsze spotkanie w Orlen Arenie przy własnej publiczności! Chcę poczuć w końcu atmosferę panująca tutaj, jako zawodnik Nafciarzy, i móc świętować zwycięstwa razem z naszymi kibicami! Na razie przygotowujemy się z meczu na mecz i każdy kolejny traktujemy jako finał, chociaż w głowach mamy już start EHF Champions League i mecz z FC Porto u siebie. Jednak teraz najważniejszy jest dla nas mecz z Zabrzem i na tym się skupiamypowiedział Dawid Dawydzik obrotowy ORLEN Wisły Płock.

ORLEN Wisła II Płock

Pierwsza drużyna już wystartowała, a druga czeka na swoją kolej. ORLEN Wisła II Płock rozpocznie rozgrywki I Ligi nieco później i ponownie będzie rywalizowała w grupie C. Inauguracyjny mecz naszych rezerw odbędzie się 24 września i podobnie jak seniorzy, drugi zespół również na początek zagra na wyjeździe. Młodzi Nafciarze zmierzą się z nową drużyną w swojej grupie, awansującą z II Ligi – UMKS Trójką Ostrołęka, zaś pierwszy mecz w Płocku czeka ich 1 października – będzie to pojedynek z SCKS Jurandem Ciechanów.

ORLEN Wisła II Płock przeszła niemałą rewolucję – na ławce trenerskiej pojawił się, doświadczony w szkoleniu młodzieży – Michał Skórski, a jego prawą ręką został Leon Sowul, natomiast szkoleniem bramkarzy nadal będzie zajmował się Artur Góral. Nowy trener posiada nową wizję, a także system szkolenia. W tym sezonie liczy się dla niego praca od podstaw i odpowiednie przygotowanie każdego z zawodników, aby niedługo razem stworzyli silny kolektyw. Poza zmianami w sztabie szkoleniowym, zmienił się także skład drużyny – wielu zawodników wyjechało, by kontynuować naukę, zaś do zespołu dołączyli nowi gracze z rocznika 2005.

                                                                                                                        Trener drugiego zespołu – Michał Skórski
Jak idą przygotowania drugiej drużyny? Jak trener ocenia sparingi? Na czym zamierza się skupić w tym sezonie i jakie są jego cele?

Przygotowania drugiej drużyny do nowego sezonu można ocenić jako bardzo dobre. Od miesiąca zawodnicy ciężko trenują – rano skupiamy się na treningu motorycznym – bieganiu i siłowni, natomiast po południu, ponad dwie godziny dziennie, trenujemy na hali, gdzie staramy się zgrać zespół. Pracujemy również nad mentalnością naszych młodych graczy i ukierunkowujemy ich na pracę, która spowoduje, że będą stawali się lepsi każdego dnia. Poza celami drużynowymi, bardzo ważne jest dla mnie polepszanie indywidualnych umiejętności poszczególnych zawodników i, przede wszystkim, zmiana ich sposobu myślenia o trenowaniu. W ostatnim czasie rozegraliśmy sparingi z SMS-em Płock oraz Jurandem Ciechanów. Myślę, że te mecze dały nam bardzo dużą wiedzę na temat tego, w którym miejscu znajdują się poszczególni gracze. Cenne są dla nas również mecze i treningi, w których są z nami zawodnicy trenujący z pierwszą drużyną ORLEN Wisły Płock, ponieważ są oni wzorem dla młodszych graczy – z rocznika 2005. Przed nami jeszcze turnieje towarzyskie w Sierpcu oraz Warszawie, gdzie zmierzymy się z drużynami pierwszoligowymi. Możliwe, że swoje sparingi rozegrają również Juniorzy, którzy najprawdopodobniej zmierzą się z SKF Wisłą Płock. Naszym najważniejszym celem w tym sezonie jest indywidualny rozwój wszystkich zawodników, aby stawali się coraz lepsi, ponieważ wtedy automatycznie będą stawali się również coraz lepszą drużyną.  To nasz cel nadrzędny, a rozgrywki juniorskie i ligowe są do tego narzędziempowiedział Michał Skórski – trener ORLEN Wisły II Płock oraz drużyny Juniorów.

Nafciarze witajcie w sezonie 2022/2023 – niech przyniesie nam wiele sportowej radości!