SPR Wisła Płock pozyskała nowego prawo rozgrywającego. Do zespołu Nafciarzy dołączy gracz z francuskiej ligi – Tomás Piroch. Kontrakt z 22-latkiem został podpisany w formule 2+1.

Tomás Piroch #7

Od sezonu 2022/2023 do ORLEN Wisły Płock dołączy nowy prawo rozgrywający – Tomás Piroch. Klub SPR Wisła Płock podpisał z 22-latkiem kontrakt na dwa lata z możliwością przedłużenia o rok, tj. do końca rozgrywek 2024/2025. Tomás pochodzi z Czech, a jego ostatnim zespołem był francuski US Créteil Handball.

Pierwszym klubem Pirocha był natomiast czeski Talent Plzeň Handball, w którym spędził sezon 2017/2018. Następnie 22-latek, na rok, przeniósł się do niemieckiego MT Melsungen, zaś kolejno – w sezonach 2019/2020 i 2020/2021 był zawodnikiem szwajcarskiego HC Kriens-Luzern. Minione rozgrywki Tomás spędził we Francji, w US Créteil Handball, gdzie zanotował 54 bramki w 25 spotkaniach.

Poza grą w klubach Piroch ma na swoim koncie występy w reprezentacji Czech. Rozpoczynał on od drużyny młodzieżowej, w której dwukrotnie zmierzył się z Ukrainą i zanotował 7 oraz 4 bramki. Następnie w październiku 2017 roku zadebiutował w zespole juniorów, a w 2019 roku w seniorskiej kadrze Czech. Brał również udział w tegorocznych Mistrzostwach Europy, podczas których w trzech meczach zanotował dziesięć bramek. Łącznie w 2022 roku, w siedmiu spotkaniach, zaliczył 22 trafienia. Właśnie w pierwszym zespole swojej reprezentacji miał okazję trenować pod okiem Xaviego Sabte, który został szkoleniowcem Czechów w lutym 2022 roku.

Witam Nafciarze! Bardzo cieszę się z przyjścia do płockiego klubu i już nie mogę doczekać się gry w niebiesko-biało-niebieskich barwach przed kibicami ORLEN Wisły Płock. Mam nadzieję, że ten sezon będzie należał do Wisły i razem osiągniemy wiele sukcesów!powiedział o swoim transferze –  Tomás Piroch.

Zadaliśmy Tomásowi kilka pytań:

1. Skąd decyzja o transferze do ORLEN Wisły Płock?

Tomás Piroch: Od tego roku mam okazję pracować z trenerem Xavim Sabate w kadrze narodowej Czech. To właśnie on skontaktował się ze mną i zapytał czy chciałbym przejść do ORLEN Wisły Płock – była to dla mnie szybka decyzja i bez wahania zdecydowałem się na ten transfer.

2. Czy oglądałeś mecze ORLEN Wisły Płock?

TP: Oczywiście, oglądałem mecze Nafciarzy w tym sezonie, a zwłaszcza spotkania w EHF European League.

3. Cieszysz się z przejścia od naszego klubu?

TP: Tak! Bardzo cieszę się, że mogę dołączyć do takiego zespołu, jak ORLEN Wisła Płock, nie tylko ze względu na udział w Lidze Mistrzów, ale także z uwagi na możliwość współpracy z trenerem Sabate i ogromne możliwości rozwoju.

4. Znasz choć trochę język polski lub planujesz się go uczyć?

TP: Myślę, że część słów jestem w stanie zrozumieć, ponieważ język czeski jest dość podobny do polskiego, jednak zdaję sobie sprawę, że wiele jeszcze muszę się nauczyć. Cieszę się, że będę miał taką okazję i chce nauczyć się jak najwięcej.

5. Co myślisz o trenerze Sabate?

TP: Uważam, że jest on bardzo dobrym, ale także wymagającym trenerem, który dokładnie wie czego chce i ma dobry system pracy.

Podstawowe informacje:

Imię i nazwisko: Tomás Piroch

Pozycja: prawe rozegranie

Data urodzenia: 12.05.2000 r.

Waga: 94 kg

Wzrost: 187 cm

Narodowość: Czech

Klub: US Créteil Handball

* Jednocześnie informujemy, że w związku z transferem Tomása, na roczne wypożyczenie – w sezonie 2022/2023, do CB Ademar León przeszedł David Fernandez.

Tomás witaj w ORLEN Wiśle Płock!