Kosuke Yasuhira od kilku tygodni przebywał na testach w ORLEN Wiśle Płock. Dziś znamy decyzję – Japończyk zostaje w klubie. SPR Wisła Płock związała się z młodym środkoworozgrywającym kontraktem 1+2.

Kosuke Yasuhira #9

Kosuke Yasuhira, japoński środkowy rozgrywający, przebywał na testach w ORLEN Wiśle Płock od kilku tygodni. Sztab trenerski sprawdzał umiejętności 22-latka oraz to, czy wpasuję się on do drużyny niebiesko-biało-niebieskich. W międzyczasie Kosuke wziął udział w sparingach rozgrywanych przez Nafciarzy, a nawet zdobył swoją debiutancką bramkę – podczas drugiego meczu kontrolnego z Azotami-Puławy.

Po testach, sztab trenerski oraz Dyrektor Sportowy i Prezes Zarządu zadecydowali o pozostawieniu Japończyka w drużynie. SPR Wisła Płock i Kosuke związali się rocznym kontraktem, z możliwością przedłużenia o kolejne 2 lata, począwszy od rozgrywek 2022/2023. Yasuhira zagra w naszym zespole z numerem 9.

Kosuke jest bardzo szybkim zawodnikiem i świetnie sprawdza się w grze jeden na jeden, a także przy współpracy z kołem. Dodatkowo jest młody, więc wciąż wiele się może nauczyć i rozwijać swoje umiejętności. Jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, ponieważ może dać drużynie coś nowego i innegopowiedział trener ORLEN Wisły Płock – Xavi Sabate.

Wcześniejsza kariera

Kosuke rozpoczął swoją przygodę z dorosłą piłką ręczną w Nippon Sport Science University, a w poprzednim sezonie był zawodnikiem USAM Nimes, czyli zespołu z najwyższej klasy rozgrywkowej francuskiej ligi, z którym zajął szóste miejsce w tabeli. Francuzi ściągnęli go do siebie na początku 2022 roku, mając w pamięci jego obiecujący występ w Mistrzostwach Świata U-19 z 2019 roku – w pięciu meczach fazy grupowej zanotował on 22 trafienia dla Japonii, zaś w spotkaniu o 9. miejsce – 9 trafień.

Poza rywalizacją w krajowych zmaganiach ligi francuskiej, wraz z drużyną z Nimes, brał także udział w EHF European League. Francuzi zajęli pierwsze miejsce w grupie D, a z dalszej gry – w TOP16 wyeliminował ich team RK Gorenje Velenje, przeważając w dwumeczu 59:57. Yasuhira zdobył dla swojego zespołu 4 bramki w Lidze Europejskiej oraz 17/24 bramki w 13 meczach w Liqui Moly StarLigue.

Kosuke „Sonic” Yasuhira

Skąd wziął się przydomek naszego nowego rozgrywającego? Czy piłka ręczna jest popularnym sportem w Japonii? Co Kosuke sądzi o ORLEN Wiśle Płock?

– Witaj w Płocku! Jak podoba Ci się Polska i jak doszło do Twojego transferu?

Kosuke Yasuhira: Jestem w Polsce po raz pierwszy i bardzo mi się tu podoba. Płock to ładne miasto i dobrze spędza mi się tu czas. Zdecydowałem się na testy i transfer do ORLEN Wisły Płock, ponieważ to świetna drużyna, w której wiele się mogę nauczyć.

– Czy wcześniej słyszałeś już o ORLEN Wiśle Płock i widziałeś jakieś nasze mecze?

KY: Tak, oczywiście. Oglądałem wiele spotkań Nafciarzy i myślę, że to najlepsza drużyna na świecie.

– Jak podoba Ci się styl trenowania w naszym klubie? Czujesz, że możesz stać się tu jeszcze lepszym zawodnikiem?

KY: Treningi w klubie są bardzo wymagające, ale chcę ćwiczyć i uczyć się coraz więcej, aby zostać jeszcze lepszym zawodnikiem.

–  Mówią na Ciebie „Sonik”, skąd taki przydomek?

KY: To ze względu na moją szybkość na boisku. Od zawsze byłem szybki i z czasem zaczęto mówić na mnie „Sonic”.

– Grasz na środku rozegrania, co sprawiło, że zdecydowałeś się na uprawianie piłki ręcznej i akurat tę pozycję?

KY: Zdecydowałem się zostać piłkarzem ręcznym przez mojego brata, którego marzeniem była gra z zespołami z całego świata. Jeśli chodzi o pozycję, wybrałem środek rozegrania, ponieważ zawsze uważałem, że zawodnicy na tej pozycji kierują grą i są niesamowici.

Który sport w Japonii jest najbardziej popularny?

KY: Najbardziej popularnym sportem w Japonii jest baseball, a piłka ręczna nie jest niestety zbyt znana wśród Japończyków.

Mamy też dla Was zaszyfrowaną wiadomość od Kosuke!

私はオーレン、ウィスニャ・ポーツク、チームの選手です。

Podstawowe informacje:

Imię i nazwisko: Kosuke Yasuhira

Pozycja: środek rozegrania

Data urodzenia: 29.06.2000 r.

Waga: 70 kg

Wzrost: 173 cm

Pochodzenie: Japonia

Klub: USAM Nimes

Kosuke! Witamy w drużynie!