Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, SPR Wisła Płock rozpoczęła współpracę z Fundacją Itaka. Nafciarze włączyli się w kampanię STOP DEPRESJI „dePRESJA – bliżej, niż myślisz” i zachęcają do wsparcia zbiórki Antydepresyjnego Telefonu Zaufania.

„dePRESJA – bliżej, niż myślisz”

SPR Wisła Płock rozpoczęła współpracę z Fundacją Itaka, która od lat realizuje projekty dotyczące walki z depresją, uznawaną przez WHO za czwartą najpoważniejszą chorobę na świecie oraz jedną z głównych przyczyn samobójstw. Czynników prowadzących do depresji jest wiele, a za jeden z nich uznaje się presję, która jest głównym motywem tegorocznej kampanii STOP DEPRESJI organizowanej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, przypadającego na 23 lutego, prowadzonej pod hasłem „dePRESJA – bliżej, niż myślisz”. Presja może dotknąć każdego człowieka niezależnie od wieku, płci, i wykonywanego zawodu, dlatego w tym roku wspólnie z Fundacją Itaka postanowiliśmy wesprzeć ogólnopolską kampanię (więcej – TUTAJ).

Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, SPR Wisła Płock – jako przedstawiciel sportu dołączyła do tegorocznej inicjatywy, by walczyć z depresją. Współpraca z Fundacją Itaka ma na celu zwrócić uwagę na co raz większy problem depresji, z którym zmagają się zarówno dorośli jak i dzieci. Depresja może dotknąć każdego bez względu na zawód, status, płeć i wiek. Zależy nam, aby każda osoba, która przechodzi trudne chwile, pamiętała, że nie jest sama i może zwrócić się o pomoc bez wstydu. Chcemy przypomnieć jak ważne jest wsparcie osób bliskich – rodziny, przyjaciół czy tak jak w naszym przypadku – drużyny. Osoby wpierające, pełnią w terapii bardzo ważną rolę w leczeniu depresji i nie zapominajmy o tym. Do końca lutego na naszych klubowych kanałach pojawiać się będą materiały, które być może okażą się wsparciem i będą pomocne dla osób, które przechodzą ciężkie chwile  mówi Justyna Gawlińska, Kierowniczka działu marketingu i reklamy SPR Wisły Płock.

Z uwagi na to, jak presja bliska jest sportowcom każdej dyscypliny, Nafciarze postanowili dołączyć do inicjatywy i wspólnie wesprzeć osoby, które na co dzień walczą z depresją. Jest to tematyka dobrze znana ORLEN Wiśle Płock i jej zawodnikom, którzy doświadczają ciężkich chwil przy kontuzjach. Nie trzeba wybiegać daleko w przeszłość, by znaleźć potwierdzenie – na przełomie ostatniego roku z urazami zmagało się – między innymi – czterech środkowych rozgrywających płockiej Wisły. Mniejsze lub większe urazy, a także krótsze i dłuższe wykluczenia z gry oraz presja związana z powrotem na parkiet, mogą odbić wielkie piętno na psychice zawodnika, nie mówiąc już o zakończeniu kariery spowodowanym kontuzją.

Presja pojawia się w każdej dziedzinie życia i jest czynnikiem, który burzy nasz spokój i często staje się jednym z głównych powodów depresji. Zazwyczaj nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że nam towarzyszy. Uczymy się z nią funkcjonować i nie zauważamy już jej obecności w codziennym życiu, a sport jest dziedziną w której ta presja pojawia się we wszystkich lub prawie wszystkich odsłonach. W tegorocznej kampanii stawiamy sobie za cel zwrócenie uwagi na to, jak wielki wpływ presja ma na nasze zdrowie psychiczne i cieszymy się, że SPR Wisła Płock nam w tym towarzyszy – mówi Izabela Jezierska-Świergiel, dyrektor działu PR i Fundraisingu Fundacji ITAKA.

Jak pomóc?

Wesprzyj Zbiórkę! Fundacja Itaka prowadzi również Antydepresyjny Telefon Zaufania. Dzwoniąc pod numer 22 484 88 01, od ponad 20 lat, można uzyskać wsparcie psychologów, psychoterapeutów, psychiatrów i seksuologów. Specjaliści udzielili już tysiące porad, podczas około trzydziestominutowych rozmów, a 1 czerwca 2020 roku wystartował drugi numer – 22 484 88 04 – Telefon Zaufania Młodych, dedykowany dzieciom, nastolatkom oraz młodym dorosłym. Mają oni również możliwość skorzystania z sesji online z psychologiem.

Utrzymanie Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, z uwagi na koszty pracy psychologów i zapotrzebowanie społeczeństwa są jednak wysokie, a środki, które Fundacja Itaka jest w stanie przeznaczyć właśnie się kończą, dlatego zachęcamy do włączenia się do zbiórki! Przedłużmy działanie jednego z najczęściej podawanych numerów w kontekście możliwości otrzymania bezpłatnej pomocy psychologicznej i dajmy szansę na rozmowę osobom potrzebującym wsparcia! Więcej informacji oraz zbiórka – TUTAJ!

Ważne numery

Antydepresyjny Telefon Zaufania – 22 484 88 01 – czynny poniedziałek – środa w godz.15:00 – 20:00,

Telefon Zaufania Młodych – 22 484 88 04 – dyżury psychologów poniedziałek – piątek w godz. 12:00 – 20:00.

Pamiętajmy, że depresję można wyleczyć. Rozmowa i podjęcie decyzji o psychoterapii jest pierwszym krokiem jaki stawiamy w walce z depresją.

Zapraszamy również na stronę Antydepresyjnego Telefonu Zaufania, na której znajdziecie całą bazę wiedzy na temat depresji. Porady dotyczące rozpoznania choroby, objawów oraz reakcji na wystąpienie depresji u bliskich, itp. – TUTAJ!