Nafciarze kontynuują współpracę z klubem z Bundesligi. W tym roku to ORLEN Wisła Płock uda się do Niemiec, aby rozegrać sparingi z SC DHfK Lipsk. Jak Filip Michałowicz radzi sobie podczas przygotowań do nowego sezonu i jak ocenia dotychczasowe sparingi Nafciarzy? Odpowiedź poniżej!

W ferworze sparingów

ORLEN Wisła Płock jest w trakcie przygotowań do, zbliżającego się wielkimi krokami, sezonu 2022/2023. Płocczanie mają już za sobą cztery sparingi, z czego trzy zakończyli zwycięstwami, a jeden porażką. Najpierw Nafciarze dwukrotnie pokonali Azoty-Puławy, (25:22 i 34:25, pełna relacja – TUTAJ), zaś kolejno wrócili z turnieju w Tatabanyi z brązowym medalem – po tym, jak w półfinale ulegli Telekom Veszprém HC (26:31, pełna relacja – TUTAJ) i w meczu o trzecie miejsce zwyciężyli z HC PPD Zagrzeb (31:27, pełna relacja – TUTAJ).

Tradycyjnie z Lipskiem!

Zanim Wiślacy rozpoczną ligowe granie, dwukrotnie zmierzą się jeszcze z SC DHfK Lipsk. ORLEN Wisła Płock współpracuje z drużyną z Bundesligi od 2019 roku i wtedy właśnie zespoły, po raz pierwszy podczas przygotowań, rozegrały mecz kontrolny. Tamten pojedynek zakończył się przegraną Nafciarzy 25:31, następnie w 2020 roku sparing nie odbył się ze względu na pandemię, a w 2021 roku oba spotkania towarzyskie wygrali Wiślacy (28:20 i 29:21). Jak będzie tym razem? Przekonamy się już niedługo.

Pierwsze spotkanie w nowych rozgrywkach czeka Nafciarzy już 3 września w Głogowie, gdzie zagrają z tamtejszym Chrobrym Głogów. Zawodnicy z Lipska również zaczną od wyjazdu, jednak nieco wcześniej – 1 września zagrają z TSV Hannover-Burgdorf.

Harmonogram gier:

25 sierpnia (czwartek), godz. 19:00 – SC DHfK Lipsk – ORLEN Wisła Płock

26 sierpnia (piątek), godz. 18:00 – SC DHfK Lipsk – ORLEN Wisła Płock

Filip Michałowicz

Jak Filip radzi sobie podczas pierwszych przygotowań w profesjonalnym zespole? Jakie elementy gry ORLEN Wisła Płock będzie szlifowała podczas springów z Lipskiem? Z którą drużyną, z grupy Ligi Mistrzów, najbardziej chciałby zagrać nasz prawoskrzydłowy?

– Jak minął Ci pierwszy miesiąc w Płocku i ORLEN Wiśle Płock? Czy masz w drużynie zawodnika, który jest Twoim wzorem do naśladowania?

Filip Michałowicz: Pierwszy miesiąc minął bardzo dobrze i szybko, zaaklimatyzowałem się w mieście oraz drużynie. Na treningach i sparingach przyglądam się grze każdego z zawodników i słucham cennych rad starszych kolegów, co pomaga mi w rozwoju sportowym.

– Poznałeś już sztab trenerski i jego wymagania, nad czym musisz pracować, aby dostawać minuty na boisku? Motoryka, atak, obrona, a może jeszcze coś innego? Jak radzisz sobie podczas przygotowań?

FM: Z pewnością czeka mnie dużo pracy. Zarówno w obronie jak i w ataku gramy systemem, który nie należy do łatwych. Na pewno muszę przybrać na wadze, co wiąże się z pracą motoryczną oraz z treningami na siłowni. Jeśli chodzi o okres przygotowawczy, jest wymagający, ale taki właśnie musi być, żebyśmy byli dobrze przygotowani do sezonu, który będzie bardzo ciężki i pełen wyzwań.

– Za Nafciarzami już cztery sparingi, jak oceniasz te mecze? Czy ze spotkania na spotkanie widać progres w waszej grze?

FM: Oceniam je na plus, pokazaliśmy się od dobrej strony, a co najważniejsze mogliśmy sprawdzić nad czym powinniśmy jeszcze popracować i na czym musimy skupić uwagę przed startem sezonu. Dodatkowo, z każdym sparingiem gramy coraz lepiej i widać, że coraz bardziej rozumiemy się na boisku.

– Na czym będą się skupiały ostatnie tygodnie przygotowań? Czy podczas sparingów z Lipskiem trener chce z Wami przećwiczyć jakieś konkretne zagrywki lub doszlifować elementy gry?

FM: Myślę, że w ostatnich tygodniach skupimy się na doskonaleniu i ćwiczeniu zagrań taktycznych w ataku oraz w obronie. Podczas sparingów z Lipskiem na pewno położymy nacisk, aby bronić według systemu, którym gramy, a jeśli chodzi o zagrywki to prawdopodobnie będziemy używać wszystkich, którymi dysponujemy, żeby jak najlepiej je doszlifować.

– Już 3 września pierwszy mecz w sezonie 22/23, myślisz, że trener da Ci szansę pokazania się na boisku?

FM: Nie zastanawiałem się jeszcze nad tym, ponieważ póki co skupiam się na tym, aby na treningach dawać z siebie wszystko i robić coraz większy progres.

– W nadchodzących rozgrywkach ORLEN Wisła Płock zagra w również LM, z którym zespołem z Waszej grupy najbardziej chciałbyś zagrać i dlaczego? Spodziewałeś się, że w rok trafisz z SMS do LM?

FM: Najbardziej chciałbym zagrać w meczu z Paris Saint-Germain, ponieważ jest to jeden z najlepszych zespołów na świecie i na pewno byłby to duży sprawdzian dla mnie. Nie spodziewałem się, że gry w EHF Champions League, gdy dowiedziałem się o tym, że ORLEN Wisła Płock zagra w Lidze Mistrzów byłem podekscytowany i już nie mogę doczekać się rozpoczęcia tych rozgrywek.

Nafciarze, trzymamy kciuki!