Zawodnicy ORLEN Wisły Płock od czterech tygodni przygotowują się do nowego sezonu. W ten weekend, Nafciarze rozegrają dwa sparingi z Azotami-Puławy. Sprawdźcie, co o przygotowaniach powiedzieli – trener Xavi Sabate oraz Marcel Sroczyk i Marcel Jastrzębski!

Czas na pierwszy sprawdzian!

ORLEN Wisła Płock rozpoczęła przygotowania do sezonu 2022/2023 w środę – 20 lipca, a to oznacza, że Nafciarze trenują już czwarty tydzień. Po serii treningów siłowych i taktycznych przyszedł czas na pierwszy sprawdzian, na który Wiślacy udali się do Puław, gdzie w piątek i sobotę – 12 i 13 sierpnia zmierzą się z tamtejszymi Azotami-Puławy. Nafciarze dwukrotnie zagrają z brązowymi medalistami, dzięki czemu przekonają się, na jakim etapie przygotowań są i na czym powinni skupić się w kolejnych tygodniach.

Marcel Sroczyk

Czy Marcel Sroczyk chciałby już rozpocząć sezon? Jak porównałby przygotowania w Zagłębiu i Wiśle? Jak ocenia skład Nafciarzy na nowy sezon?

– Wakacje i po wakacjach – jak minęła Ci przerwa między sezonami? Zaaklimatyzowałeś się już w nowy mieście i drużynie?

Marcel Sroczyk: Bardzo szybko! Okres między sezonami zawsze mija najszybciej z całego roku. Tak, przyzwyczaiłem się już do Płocka i chłopaków z zespołu. Miasto, jak i sama drużyna wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

– Jak mógłbyś porównać przygotowania do nowego sezonu w Zagłębiu a Wiśle? Czy coś w klubie/przygotowaniach Cię zaskoczyło?

MS: Przygotowania w ORLEN Wiśle Płock są znacznie bardziej wymagające. Zarówno treningi na siłowni, jak i na hali są cięższe i wymagają od zawodników dużo większego przygotowania taktycznego oraz fizycznego. Czy coś mnie zaskoczyło? Tak, bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie przygotowanie taktyczne w formie wideo przed treningami.

– Czekasz już na rozpoczęcie sezonu czy Ci się „nie śpieszy”?

MS: Oczywiście, że nie mogę się już doczekać rozpoczęcia sezonu 2022/2023 i pierwszego meczu, szczególnie pierwszego w domu – w Orlen Arenie.

– Przed Wami sparingi z Azotami-Puławy, to dobry moment na pierwszy sprawdzian?

MS: Sparingi to nieodłączny element przygotowań do rozpoczęcia nowego sezonu, uważam, że to jeden z kluczowych elementów tego okresu. To bardzo dobry moment na pierwsze spotkania kontrolne – mecze z Azotami-Puławy pozwolą nam na sprawdzenie naszej formy w okresie przygotowawczym i przekonamy się, nad czym musimy jeszcze popracować.

– Jak oceniłbyś skład ORLEN Wisły Płock? Czy z kimś szczególnie dogadujesz się na boisku?

MS: Myślę, że nasz skład na rozgrywki 22/23  jest bardzo mocny. Niestety, kontuzje niektórych graczy delikatnie przeszkadzają, ale nie zmienia to faktu, że mamy dobry skład i na pewno będziemy chcieli to udowodnić na przestrzeni całego sezonu. Jeśli chodzi o kolegów z drużyny, staram się z każdym łapać kontakt na boisku, jednak jeszcze za wcześnie, żeby wskazać jedną osobę, z którą najlepiej bym się rozumiał na parkiecie.

Nafciarzu, nie zwlekaj – zajmij swoje miejsce w Orlen Arenie! Wystartowała sprzedaż karnetów na sezon 2022/2023 – więcej informacji TUTAJ.

Xavi Sabate

Co według Trenera jest kluczem w czasie przygotowań? Czy zawodnicy z drugiego zespołu mogą liczyć na minuty na boisku? Czy któryś z nowych zawodników zaskoczył Xaviego Sabate?

– Jak idą przygotowania Nafciarzy do nowego sezonu?
Xavi Sabate:
Przygotowania idą zgodnie z planem. W czwartym tygodniu okresu przygotowawczego mamy bardzo dużo pracy, ale jestem naprawdę pod wrażeniem zaangażowania całego zespołu. Myślę, że wszyscy zawodnicy pracują na 200% i jestem naprawdę zadowolony z postawy wszystkich graczy.

– Na czym skupia Pan największą uwagę przy przygotowaniach?

XS: Myślę, że najważniejsze w tym okresie nie jest bycie w szczytowej formie, ponieważ na to mamy jeszcze czas. W tym momencie musimy postawić na przygotowania zespołu pod względem fizycznym, taktycznym i mentalnym. To proces, w którym skupiamy się, aby drużyna rozwijała się krok po kroku i odpowiednio przygotowała do nowego sezonu.

– Jak Pana zdaniem zapowiada się sezon 22/23? Co będzie mocną stroną nowej drużyny?

XS: W każdym sezonie staramy się tworzyć coraz lepszą drużynę i ten sezon będzie taki sam. Co prawda, zagramy w Lidze Mistrzów, będziemy rywalizować z najlepszymi zespołami na świecie i musimy się na to przygotować, ale zawsze należy podchodzić do tego w realistyczny sposób i z nogami na ziemi. Wiemy, że będziemy rywalizować z najlepszymi, naprawdę trudnymi przeciwnikami i bardzo się z tego cieszymy. Myślę, że naszymi najsilniejszymi punktami będą mecze w domu, gdzie możemy liczyć na wsparcie naszych kibiców, a jeśli chodzi o nasze mocne strony, jest to przede wszystkim obrona i szybki powrót do ataku. W zeszłym sezonie zrobiliśmy ogromny postęp i nasz atak był fantastyczny – chcemy utrzymać ten poziom, a jeśli będzie można, jeszcze go podwyższyć.

– Podczas otwartego treningu zobaczyliśmy na parkiecie kilku zawodników drugiego zespołu. Na czym polega ich praca w pierwszej drużynie?

XS: Jeśli chodzi o naszych zawodników z drugiego zespołu, którzy z nami trenują, musimy iść krok po kroku. Najpierw muszą oni postawić na ciężką pracę i doskonalić swoje umiejętności, aby pokazać, że mogą pomagać pierwszej drużynie w treningach i dopiero w kolejnym kroku mogą myśleć o tym, by pomóc w meczach, Musimy mieć do nich dużo cierpliwości i nie możemy wywierać na nich dodatkowej presji, ponieważ są bardzo młodzi, mają przed sobą dużo pracy i wiele jeszcze muszą poprawić.

– Czy któryś z nich ma szansę na występ w I zespole?

XS: Najpierw muszą pokazać się na treningach – tak, jak wszyscy zawodnicy, którzy chcą minut na boisku. Muszą pracować podczas treningów i pokazać, że zasłużyli na te minuty. Wszystko w swoim czasie – nie można biegać zanim nie nauczy się chodzić.

– Do zespołu dołączyło kilku nowych zawodników, co może Pan o nich powiedzieć (po obserwacji ich na treningach)? Czy któryś Pana zaskoczył?

XS: Myślę, że od strony sportowej nie ma niespodzianek – zanim podpiszemy kontrakt z nowym zawodnikiem, obserwujemy go, więc znamy jego możliwości już wcześniej i wiemy czego się po nim spodziewać. Jestem natomiast zaskoczony ich postawą podczas treningów – zawodnicy dają z siebie absolutnie wszystko. Widok zaangażowania wszystkich nowych zawodników wraz z zaangażowaniem tych, którzy grają w naszej drużynie od kilku lat, jest zdumiewający.

– Przed nami pierwszy sprawdzian – w ten weekend ORLEN Wisła Płock dwukrotnie zmierzy się z Azotami-Puławy, czy te sparingi pokażą nam, w którym miejscu jesteśmy i nad czym musimy dalej popracować?

XS: Cóż, jak sama nazwa wskazuje – mecz przygotowawczy to mecz sprawdzający. Dzięki sparingom możemy przekonać się czy to, nad czym pracujemy, jest dobre oraz co musimy poprawić i na co zwrócić uwagę i ulepszyć. Dowiemy się, na jakim etapie przygotowań jesteśmy w tej chwili i czego potrzebujemy.

Nafciarzu, nie zwlekaj – zajmij swoje miejsce w Orlen Arenie! Wystartowała sprzedaż karnetów na sezon 2022/2023 – więcej informacji TUTAJ.

Marcel Jastrzębski

Z SMS do EHF Champions League! Czy Marcel Jastrzębski spodziewał się, że zagra w Lidze Mistrzów? Jak podobał mu się trening z kibicami?

– Po raz pierwszy przygotowujesz się do sezonu w profesjonalnej drużynie, jak się z tym czujesz?

Marcel Jastrzębski: Jestem niezmiernie szczęśliwy, że udało mi się to osiągnąć i w nadchodzącym sezonie zagram w ORLEN Wiśle Płock. Jest to spełnienie jednego z moich największych marzeń.

– W naszej drużynie jesteś najmłodszym bramkarzem, czy czerpiesz z doświadczenia starszych kolegów?

MJ: Tak, obserwuję ich podczas treningów i czerpię od nich wiedzę.

– Czy któreś ćwiczenie/rada/uwaga od trenerów szczególnie zapadło Ci w pamięć i wpłynęło na Twoją postawę?

MJ: Z ćwiczeń najbardziej wspominam zegar w bramce, na samym początku było mi ciężko zrozumieć, na czym polega i jak odpowiednio je wykonać, ale z czasem idzie mi coraz lepiej. Jeżeli chodzi o rady, to trenujemy pod okiem Marcina Wicharego, który stale nas obserwuje i na bieżąco mówi nam, nad czym i w jaki sposób musimy pracować.

– To Twój pierwszy sezon w PGNiG Superlidze, ale też jak się okazuje, Lidze Mistrzów! Spodziewałeś się, że będziesz miał szansę grać przed najlepszymi drużynami w Europie i na świecie. Czy na któreś spotkanie w SL lub LM szczególnie czekasz?

MJ: Czy spodziewałem się, że będę grał w Lidze Mistrzów w tak młodym wieku? Zdecydowanie nie, ale wiedziałam, że będę do tego dążył i ciężko pracował, aby tak się stało, ponieważ to również było moje marzenie. Nie mam jednego meczu, na który szczególnie bym czekał, ponieważ każde spotkanie – zarówno w PGNiG Superlidze, jak i Lidze Mistrzów, będzie bardzo ważne.

– Jak podobał Ci się trening otwarty dla kibiców?

MJ: Bardzo mi się podobał! Super było zobaczyć naszych kibiców i myślę, że oni również byli zadowoleni, że po dłuższej przerwie mogli zobaczyć drużynę, jeszcze przed startem kolejnego sezonu.

Co dalej?

Sparingi z Azotami-Puławy, to dopiero początek spotkań kontrolnych przed nowym sezonem. W kolejnych tygodniach Nafciarzy czekają także wyjazdy na Węgry oraz do Niemiec. W piątek i sobotę – 19 i 20 sierpnia ORLEN Wisła Płock weźmie udział w turnieju w Tatabanyi, gdzie zagrają jej rywale z grupy Ligi Mistrzów – Telekom Veszprém HC oraz HC PPD Zagrzeb, a także gospodarze turnieju – Grundfos Tatabanya KC. Nim rozpocznie się sezon, Wiślacy sprawdzą się także z SC DHfK Leipzig – 25 i 26 sierpnia w Lipsku.

Do zobaczenia Nafciarze – widzimy się już niedługo!