Czas na drugą część „Alfabetu Nafciarzy”, którym podsumowujemy i wspominamy sezon 2022/2023. Tym razem, przyjrzeliśmy się wydarzeniom na litery od I do P. Sprawdźcie sami!

I jak „inne” dni meczowe

„Inne” dni meczowe, ponieważ dni spotkań w ORLEN Arenie przeszły w tym sezonie zupełną przemianę, oczywiście na plus. Domowe pojedynki, zarówno Ligi Mistrzów, jak i PGNiG Superligi, stały się prawdziwymi Świętami Piłki Ręcznej. W tym sezonie w ORLEN Arenie, na fanów Nafciarzy czekała moc atrakcji, mogli oni korzystać ze Strefy Food Truck przed halą lub przeróżnych punktów gastronomicznych w środku, robić zdjęcia w profesjonalnej Strefie Foto, a na najmłodszych czekał Wiślacki Miś, animatorzy i masa zabawy. Ponadto, działało Biuro Paszportowe, gdzie mogli podstemplowywać Paszporty Młodego Nafciarza, czyli książeczki, które wypełnione stempelkami ze wszystkich domowych meczów w sezonie, uprawniały do odbioru karnetu na rozgrywki 23/24.

Przyjemne połączyliśmy z pożytecznym i w dni meczowe przeprowadziliśmy też akcje pomocy, takie jak: SPRawna Rejestracja dla Fundacji DKMS czy „Hand Bowl” dla naszych czworonożnych przyjaciół ze Schroniska Dla Zwierząt w Płocku.

J jak Juniorzy

W grudniu 2022 roku zespół juniorów ORLEN Wisły Płock, zwycięstwem z UKPR Agrykolą Warszawa (28:18), zakończył rozgrywki Warszawsko-Mazowieckiej Ligi. Tym samym młodzi Nafciarze zostali Mistrzami Mazowsza w kat. Junior i zapewnili sobie awans do zmagań centralnych. Następnie rozpoczęli walkę o Mistrzostwo Polski, a pierwszy turniej – w 1/16 tych zawodów – rozegrali w ORLEN Arenie i pokonali wszystkich rywali: MDK Bartoszyce, SRS Przemyśl oraz KS Szczypiorniak Dąbrowa Białostocka. W 1/8 zmagań znowu mierzyli się przed własną publicznością i ponowie zanotowali komplet zwycięstw, tym razem z: SMS-em Zagłębie I Lubin, UKS-em Krakowiak 85 Kraków oraz MKS-em Pałac Młodzieży Tarnów. Dzięki przejściu do 1/4 finału z pierwszego miejsca, walkę o Final4 również stoczyli w OA. Mimo zwycięstwa w pojedynku z Port Service Wybrzeże III Gdańsk i walki w kolejnych meczach, ulegli Port Service Wybrzeże I Gdańsk oraz Gwardii II Opole i zakończyli udział w rywalizacji o Mistrzostwo Polski.

K jak KIBICE

Podsumowując sezon 2022/2023, nie można zapomnieć o kibicach – ósmym zawodniku i drużynowym wsparciu w pięknych chwilach, ale też najtrudniejszych momentach. W ostatnich miesiącach, ORLEN Wisła Płock jeszcze mocniej mogła odczuć, jak wielu płocczan (i nie tylko) jej kibicuje. Przekonaliśmy się o tym podczas domowych pojedynków, ale także wyjazdów, o których wspomnimy w nieco dalszej części alfabetu (przy okazji litery „R”). Fani gwarantowali niesamowitą atmosferę w ORLEN Arenie, pomagając zatrzymać Nafciarzom m.in. kielczan czy Mistrza Niemiec, a momentami doping był tak głośny, że wywoływał alerty! Z uwagi na skomplikowaną drogę do Nantes, na rewanżu o ćwierćfinał Ligi Mistrzów nie mogło zjawić się wielu kibiców, ale po wywalczeniu przez ORLEN Wisłę Płock historycznego awansu, fani powitali zawodników już na lotnisku, a następnie przed OA, w wyjątkowy i niezapomniany sposób!

L jak Lider

Ostatnim ligowym meczem Niebiesko-Biało-Niebieskich w 2022 roku, było starcie na szczycie PGNiG Superligi. Wiślacy zmierzyli się z kielczanami, a obie drużyny podeszły do pojedynku z kompletem zwycięstw. Po pełnym walki spotkaniu, przy fantastycznej atmosferze w OA, Nafciarze pokonali zespół z województwa świętokrzyskiego, co dało im trzypunktową przewagę i pozycję lidera przed rundą rewanżową. Jak się okazało, nasza drużyna spędziła na fotelu lidera niemalże całą drugą część sezonu, notując zwycięstwo za zwycięstwem, natomiast ORLEN Arena pozostała twierdzą niezdobytą przez żadnego ligowego rywala.

M jak mecz o Mistrzostwo Polski

Od meczu kończącego rundę jesienną, przechodzimy do starcia, które zakończyło sezon 2022/2023 w polskiej lidze. Jak wspomnieliśmy, ORLEN Wisła Płock utrzymała pozycję Superligowego lidera niemalże do końca rozgrywek. Nafciarze podeszli do meczu z Barlinek Industrią Kielce, decydującego o Mistrzostwie Polski, mając na koncie zapas trzech punktów i dwóch bramek nad kielczanami oraz pierwsze miejsce w tabeli. By wywalczyć upragnione Mistrzostwo nie mogli przegrać więcej niż jedną bramką, jednak mimo zaciętej rywalizacji do ostatnich sekund starcia w Kielcach, ulegli gospodarzom 24:27. Taki rezultat sprawił, że nasz zespół zakończył sezon 22/23 ze srebrnymi medalami oraz Wicemistrzostwem Polski.

N jak najlepsza defensywa w PGNiG Superlidze

Defensywa Nafciarzy była najlepszą spośród wszystkich zespołów PGNiG Superligi, co pokazuje bilans bramkowy. ORLEN Wisła Płock, jako jedyna, nie przekroczyła progu 600 straconych bramek. W 26. seriach gier, rywale naszej drużyny, pokonali jej obronę 592 razy. Na drugim miejscu, pod tym względem, uplasowali się kielczanie z wynikiem 660, zaś na trzecim zabrzanie z 693 straconymi bramkami. Wiślacka defensywa została doceniona również podczas wspomnianych już GLADIATORÓW 2023 – na 5 nominowanych obrońców znalazło się 3 Nafciarzy, a finalnie statuetkę otrzymał Przemysław Krajewski, zaś tytuł najlepszego bramkarza Marcel Jastrzębski.

O jak oglądanie na wielkim ekranie

Na mecze ORLEN Wisły Płock do Magdeburga i Kielc udały się setki kibiców, którzy wykupili wszystkie przyznane klubowi bilety. Tych, którzy nie mieli możliwości wspierać ukochanej drużyny na wyjazdach, zaprosiliśmy do NoveKino Przedwiośnie oraz ORLEN Areny, gdzie w kibicowskim gronie, mogli obejrzeć pojedynki Nafciarzy na wielkim ekranie! U naszego Partnera – NoveKino Przedwioście, wyświetlona została transmisja starcia Niebiesko-Biało-Niebieskich w ćwierćfinale LM z SC Magdeburg, natomiast kilka dni później w ORLEN Arenie, Superligowego meczu z kielczanami.

P jak Puchar Polski

Puchar zostaje u NAS! Nafciarze zakończyli sezon finałowym meczem ORLEN Pucharu Polski, który odbył się w Kaliszu. Tym razem nasza drużyna stanęła do rywalizacji, jako obrońca tytułu i po świetnym, pełnym emocji meczu pokonała zespół z Kielc 30:25. Niebiesko-Biało-Niebiescy obronili zdobyte przed rokiem trofeum i dołożyli do „klubowej gabloty” 12. Puchar Polski!