ORLEN Wisłę Płock czeka wyjazdowy pojedynek w EHF Champions League i kolejne ekstremalne zadanie! Nafciarze zmierzą się z Mistrzem Niemiec – SC Magdeburg. Początek spotkania w czwartek – 6 października o godz. 18:45!

W październiku Nafciarzy czekają dwa spotkania w Lidze Mistrzów i oba mecz płocczanie rozegrają na wyjeździe. Pod koniec miesiąca, na drodze ORLEN Wisły Płock stanie chorwacki HC PPD Zagrzeb, a już jutro ubiegłosezonowy mistrz Bundesligi – SC Magdeburg. Pojedynek na terenie Niemców będzie nie lada wyzwaniem!

Mistrz po przerwie

Klub sportowy w Magdeburgu został założony w 1955 roku, a drużyna piłki ręcznej początkowo grała w Oberlidze, czyli mistrzostwach NRD. Magdeburczycy, w tamtych rozgrywkach, zapisali na swoim koncie dziesięć złotych medali, w tym w ostatnim sezonie istnienia ligi – 1990/1991. W 1991 roku powstała niemiecka Bundesliga i już od początku jej istnienia grał w niej, między innymi, SC Magdeburg. W rozgrywkach Bundesligi, magdeburczycy triumfowali dwukrotnie – pierwsze mistrzostwo zdobyli w sezonie 2000/2001, a na drugie przyszło im poczekać do 2022 roku. Poza mistrzostwami, świętowali także Puchar Niemiec (1996 i 2016), Superpuchar Niemiec (1996 i 2001), natomiast w europejskich rozgrywkach trzy razy zwyciężyli EHF Champions League, EHF Cup oraz Superpuchar EHF, a w sezonie 2020/2021 wygrali Ligę Europejską!

Przed powstaniem EHF European League, SC Magdeburg w ostatnich latach brał udział w EHF Cup, zaś w sezonie 2020/2021 oraz 2021/2022, podobnie jak Nafciarze, dołączył do rozgrywek Ligi Europejskiej. Zwłaszcza pierwszy rok grania w European League okazał się dla magdeburczyków udany, ponieważ zakończyli go zwycięstwem. W półfinale Niemcy zmierzyli się z ORLEN Wisłą Płock i pokonali Nafciarzy 30:29, natomiast w finale wygrali z drużyną z Bundesligi – Fuchse Berlin 28:25. W ubiegłym sezonie również byli blisko triumfu – w półfinale zwyciężyli z chorwackim RK Nexe 34:29, zaś w meczu o pierwsze miejsce ulegli gospodarzom – portugalskiej SL Benfice – 39:40, po dogrywce.

Xavi Sabate

Magdeburg jest aktualnym zwycięzcą Bundesligi, to pokazuje jego potencjał. Mają świetny zespół ze świetnymi zawodnikami i grają naprawdę dobrze. Dla nas nie jest ważne to, że przegrali ostatnie mecze, ponieważ to pokazuje, z jak silnymi zespołami grali. Wiemy, że będzie ciężko, bo Magdeburg gra bardzo dobrze, ale ufamy sobie, swojej pracy i jedziemy tam po zwycięstwo – powiedział Xavi Sabate – trener ORLEN Wisły Płock.

O krok

ORLEN Wisła Płock mierzyła się z Magdeburgiem trzy razy – pierwsze dwa spotkania miały miejsce w sezonie 2002/2003, w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Oba mecze zakończyły się zwycięstwem SC Magdeburga – 40:32 oraz 31:29, natomiast kolejny pojedynek płocczan i magdeburczyków odbył się 22 maja 2021, w EHF European League Finals. Po zaciekłej walce i prowadzeniu Nafciarzy do przerwy (15:13) ponownie spotkanie zakończyło się minimalnym zwycięstwem Niemców 30:29 i to oni zagrali w finale oraz ostatecznie zwyciężyli tamtą edycję Ligi Europejskiej.

Po zdobyciu Mistrzostwa przez SC Magdeburg oraz dzikiej karcie dla Nafciarzy, zespoły spotkają się ze sobą w meczu fazy grupowej Ligi Mistrzów. Na ten moment Magdeburg wyprzedza ORLEN Wisłę Płock w tabeli o jedno miejsce – oba zespoły mają za sobą dwa wygrane spotkania oraz po jednej porażce, a na korzyść Niemców przemawia korzystniejsza, o jedno trafienie, różnica bramkowa. Przyszli rywale płocczan pokonali C.S. Dinamo Bucuresti (30:28) oraz HC PPD Zagrzeb (35:25) i, tak jak Nafciarze, ulegli PSG Handball (22:29). Jutrzejszy mecz będzie dla Niebiesko-Biało-Niebieskich idealną szansą do rewanżu za półfinałowy pojedynek EHF European League!

Przemysław Krajewski

Przed nami bardzo ciężki mecz. Z pewnością Magdeburg, po dwóch porażkach, będzie chciał zwyciężyć przed własną publicznością, a my chcemy przywieźć komplet punktów do Płocka. Czeka nas bardzo wymagające i emocjonujące spotkanie! – powiedział Przemysław Krajewski – skrzydłowy ORLEN Wisły Płock.

Kibice – liczymy na Was!

SC Magdeburg, to wymagający, trudny i wielokrotnie utytułowany przeciwnik, nie tylko w niemieckich rozgrywkach, ale również europejskich, w których ma bogate doświadczenie. Nafciarzy czeka podwójnie trudne zadanie – nie dość, że na ich drodze stanie tak mocny rywal, to jeszcze zagrają na jego terenie. Wsparcie Kibiców będzie tu niezbędne! Wiemy, że niektórzy z Was wybierają się do Magdeburga, by kibicować ORLEN Wiśle Płock na miejscu, jednak, jeśli nie macie takiej możliwości, zapraszamy Was przed ekrany – transmisja spotkania w Eurosport 1.

Do boju Nafciarze!