Już jutro Nafciarze rozpoczną meczem wyjazdowym zmagania w elitarnej Lidze Mistrzów. W pierwszej kolejce rywalem płocczan będzie Mistrz Portugali – FC Porto. Wspieraj Wiślaków od początku w walce o marzenia!

FC Porto

Rywalem ORLEN Wisły Płock w pierwszej kolejce zmagań EHF Champions League będzie aktualny Mistrz Portugali – FC Porto. Przeciwnik, z którym przyjdzie nam się mierzyć to najbardziej utytułowany zespół w Portugalii – 24 -krotnie zdobywali Mistrzostwo kraju, 9 razy zwyciężyli w Pucharze Portugalii i 8-krotnie sięgali po Superpuchar Portugalii. Ponad połowa składu drużyny to Portugalczycy – na 22 zawodników przypada 13 obywateli tego kraju.

FC Porto to bardzo jakościowy i doświadczony zespół z wieloletnim stażem w rozgrywkach Ligi Mistrzów. W sezonie 2019/2020 jak i w 2022/23 Portugalczycy zakończyli grę w fazie grupowej, natomiast w 2020/2021 oraz 2021/2022 awansowali do fazy play-off ulegając kolejno duńskiej drużynie z Aalborga i francuskiemu Montpellier.  Drużyna FC Porto do rozgrywek EHF Champions League przystępuje w tym sezonie z aż 6 nowymi zawodnikami w składzie. Zmienił się również główny trener zespołu, a Portugalczycy od teraz będą pod wodzą Carlosa Resende. W zeszłym sezonie największe zagrożenie bramkowe ze strony FC Porto stanowili kołowi – Victor Iturriza z 51 trafieniami oraz Daymaro Salina z 42 golami. Zespół z Porto otworzył ligę Portugalską dwoma zwycięstwami z Povoą oraz Beleneses, natomiast w walce o pierwsze trofeum tego sezonu – Super Copa Iberica musiał uznać wyższość FC Barcelony, z którą zarówno Nafciarze jak i Portugalczycy będą się mierzyli w fazie grupowej Ligi Mistrzów.

W tym tygodniu gramy nasz pierwszy mecz w ramach zmagań w EHF Champions League. Mimo, że jest to nowa edycja tych rozgrywek to zespoły biorące w nich udział można śmiało uznać za najlepsze na świecie. Jako zespół jesteśmy bardzo zmotywowani i zarazem podekscytowani, żeby rozpocząć tą elitarną rywalizację. Na początek Ligi Mistrzów rozegramy spotkanie ze świetnym zespołem jakim jest FC Porto pod wodzą nowego trenera. Spodziewamy się naprawdę wyrównanego meczu z Portugalczykami. Tak jak już wcześniej wspomniałem bardzo chcemy rozpocząć rywalizację na najwyższym poziomie w Europie i wypaść w tych rozgrywkach najlepiej jak tylko się da. – skomentował trener ORLEN Wisły Płock Xavi Sabate.

Historia spotkań z FC Porto

Nafciarze z zespołem z Portugalii mierzyli się 4-krotnie. Spotkania pomiędzy FC Porto, a Wiślakami rozegrane w ramach Ligi Mistrzów w sezonie 2013/2014 zakończyły się triumfem Niebiesko-biało-niebieskich zarówno na wyjeździe – 24:20 jak i w meczu domowym 28:22. Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednim sezonie EHF Champions League, w którym FC Porto również musiało uznać wyższość płocczan. W spotkaniu w ORLEN Arenie Nafciarze wygrali 27:23 natomiast w meczu rozegranym w Portugalii 28:27.

Zaczęliśmy sezon bardzo mocno wygrywając wszystkie mecze, pomimo trochę słabszej postawy w spotkaniu z Azotami. Ostatni mecz w Orlen Arenie pokazał, że chcemy ciągle się rozwijać jako drużyna i mamy nadzieję, że nasze starania uda się kontynuować w trakcie sezonu. W tym roku naszym pierwszym rywalem w Lidze Mistrzów jest FC Porto, z którym w zeszłym sezonie dwukrotnie wygraliśmy po naprawdę ciężkich meczach. Mamy świadomość, że Portugalczycy to silna drużyna grająca w bardzo fizyczny sposób ze świetną postawą 7 na 6. Wiemy, że czeka nas trudne spotkanie na nie swoim terenie, co może stanowić dodatkową przewagę dla drużyny z Porto. – powiedział Abel Serdio, kołowy ORLEN Wisły Płock.

Jutrzejszy mecz to Ci sami uczestnicy, jednak nie te same drużyny. Zarówno ORLEN Wisła Płock jak i FC Porto będą chciały się jak najlepiej zaprezentować na rozpoczęcie rozgrywek Ligi Mistrzów w sezonie 2023/2024. Niewątpliwie czeka nas ciekawa rywalizacja na najwyższym poziomie do ostatniego gwizdka. Nafciarze mają przed sobą niezwykle trudne zadanie grając na wyjeździe, dlatego postarajmy się ich jak najbardziej wspierać w Porto jak i przed telewizorami. Razem możemy więcej!

Walczymy o marzenia!