11 kwietnia w płockiej ORLEN Arenie Nafciarze staną do walki z Górnikiem Zabrze w ramach ćwierćfinałowego spotkania ORLEN Pucharu Polski. Czwartkowa rywalizacja, którego stawką jest turniej Final Four w Kalisz Arenie rozpocznie się o godzinie – 18:00. Przybywajcie tłumnie na halę i okażcie Wiślakom wsparcie!

Górnik Zabrze

Drużyna Tomasza Strząbały, z którą Nafciarze zmierzą się w czwartkowym ćwierćfinale ORLEN Pucharu Polski, ma za sobą jak dotąd naprawdę przyzwoity sezon. Zabrzanie zakończyli fazę zasadniczą ORLEN Superligi na 3. miejscu z dorobkiem 57 punktów za 20 zwycięstw na 26 rozegranych spotkań. Na krajowym podwórku Górnik uległ tylko ORLEN Wiśle Płock, Industrii Kielce, Enerdze MKS Kalisz oraz Piotrkowianinowi Piotrków Trybunalski. Najwięcej bramek dla zespołu z województwa śląskiego strzelił rozgrywający – Taras Minotskyi, który bramkarzy rywali pokonywał 123 razy, w związku z czym plasuje się na 8. miejscu wśród najskuteczniejszych zawodników w lidze. Do dobrej postawy Górnika przyczynił się także rozgrywający – Rennosuke Tokuda, który dzięki 162 asystom do swoich kolegów z drużyny znajduje się wśród najlepszej czwórki asystujących w krajowych zmaganiach. Swoją cegiełkę do wyników osiągniętych w tym sezonie przez Zabrzan dołożył również stojący pomiędzy słupkami Piotr Wyszomirski, który bronił w ORLEN Superlidze ze skutecznością ponad 33,5%.

Ponadto zespół z południa Polski reprezentował nasz kraj w rozgrywkach EHF European League, w których po zwycięstwach nad AEK Athens 30:21 i 30:26, HC Kriens-Luzern 32:28 oraz remisie z HC Kriens-Luzern 30:30 wyszedł z 2. miejsca w grupie B do kolejnej fazy rywalizacji w Europie. Podczas głównej rundy zmagań Górnik wygrał jeden mecz z Rhein-Neckar Löwen 29:26, natomiast w pozostałych 3 uległ HBC Nantes oraz Rhein-Neckar Löwen, przez co nie dostał się do fazy play-off Ligi Europejskiej. Najskuteczniejszym zawodnikiem Zabrzan podczas rozgrywek w Europie był rozgrywający – Taras Minotskyi, który przy 62 trafieniach zajmuje 6. miejsce w stawce.

W ORLEN Pucharze Polski Górnik Zabrze rozpoczął rywalizację od wyjazdowej wygranej w 1/16 finału nad Zagłębiem Handball Team Sosnowiec 43:24, w której najskuteczniejszymi zawodnikami w zespole byli rozgrywający – Paweł Krawczyk oraz skrzydłowy Patryk Mauer, którzy zdobyli po 6 trafień. W kolejnej rundzie rywalizacji podopieczni trenera Tomasza Strząbały pokonali przed własną publicznością Energę MKS Kalisz 27:21. Najwięcej bramek w spotkaniu z kaliszanami rzucił skrzydłowy – Patryk Mauer, który na listę strzelców wpisał się łącznie 8 razy.

Ostatnie spotkania na linii Wisła – Górnik

Ostatnie starcia Nafciarzy z Górnikiem Zabrze miały miejsce w ORLEN Superlidze w ramach 10. oraz 23. serii, w których to ORLEN Wisła Płock wygrała kolejno 26:22 oraz 24:22. Obydwa spotkania miały dosyć podobny przebieg i należały do bardzo wyrównanych. Jednakowo podczas pierwszego oraz drugiego meczu lepiej w rywalizację lepiej weszli zabrzanie, jednakże z biegiem meczu to płocczanie przejmowali stery, których już do końca obydwóch pojedynków nie oddali. W spotkaniu 10. serii kluczowymi postaciami byli skrzydłowi – Przemysław Krajewski z 7 trafieniami oraz Jakub Szyszko z 6 bramkami. W meczu 24. kolejki najważniejsze role odegrali natomiast rozgrywający – Tin Lucin z 9 golami, obrotowy – Dmytro Ilchenko z 4 trafieniami oraz Piotr Wyszomirski grający w bramce z 42% skutecznością.

Historia rywalizacji z zabrzanami

Podczas ostatnich 22 lat ORLEN Wisła Płock mierzyła się z zespołem z Zabrza łącznie 40 razy. W 36 meczach triumfowali Nafciarze, w dwóch padł remis, a w dwóch wygrał Górnik. Po raz ostatni Wiślacy musieli uznać wyższość zabrzan w 2018 roku, kiedy to przegrali z drużyną z województwa śląskiego w ORLEN Pucharze Polski – 30:33 oraz w Superlidze – 25:26. W obecnym sezonie obydwa pojedynki z podopiecznymi Tomasza Strząbały zakończyły się zwycięstwami Wiślaków, którzy pokonali Górnik przed własną publicznością 26:22 oraz na wyjeździe 24:22.

Jesteśmy pewni, że będzie to trudny mecz. Zabrze to jedna z najlepszych drużyn w lidze – w  ostatnich sezonach bardzo się rozwinęli, a w tym roku grali w Lidze Europejskiej. Mają silną obronę i są drużyną, która lubi dużo biegać. Nasz ostatni mecz z nimi wygraliśmy dopiero w ostatnich minutach. Nie chcemy, aby to się powtórzyło i dlatego musimy wejść w 100% w rywalizację od samego początku z naszą bardzo agresywną obroną i być w stanie wyprowadzać kontrataki. Mam nadzieję, że wielu kibiców przyjdzie nas dopingować i wspierać, ponieważ naszym celem jest awans do Final4 ORLEN Pucharu Polski. – skomentował Abel Serdio, obrotowy ORLEN Wisły Płock.

Przed nami kolejne bardzo ważne spotkanie, które rozegramy przed własną publicznością. Mobilizacja jest duża i każdy z nas wie, jak istotny jest nachodzący mecz w ORLEN Pucharze Polski z Górnikiem Zabrze. – dodał Przemysław Krajewski, skrzydłowy ORLEN Wisły Płock.

Naprzód Nafciarze!