Nafciarze w swojej grupie Ligi Europejskiej nie zagrali jeszcze tylko z TATRAN-em Presov. W ciągu tygodnia Wiślacy zmierzą się ze Słowakami dwa razy. Pierwszy mecz odbędzie się 22 lutego o godz. 18:45 w Presovie.

TATRAN Presov

TATRAN Presov to słowacki klub piłki ręcznej, którego historia sięga 1952 roku i jest ona pełna osiągnięć. Drużyna z Presova bierze udział w rozgrywkach najwyższej klasy rozgrywkowej w swoim kraju, czyli Extraligi. TATRAN po raz pierwszy po mistrza Słowacji sięgnął w sezonie 2003/2004 i od tamtej pory drużynie z Presova tylko raz w 2006 roku nie udało się powtórzyć tego sukcesu. Tytuł mistrza swojego kraju świętowali oni, zatem siedemnaście razy, natomiast w Pucharze Słowacji triumfowali dwadzieścia trzy raz, lecz w tym przypadku zwycięstwa są bardziej rozłożone w czasie. Dodatkowo nasi przyszli rywale biorą udział w SEHA Gazprom League oraz, jak wiadomo, w Lidze Europejskiej. Jeśli chodzi o sukcesy w europejskich rozgrywkach, w sezonie 2004/2005 TATRAN znalazł się w TOP8 Ligi Mistrzów, zaś w fazie grupowej Słowacy pojawiali się wiele razy. Należy również wspomnieć o osiągnięciach w Pucharze EHF, w którym w sezonie 2011/2012 dotarli do ćwierćfinału.

Na własnym podwórku

W ostatnią sobotę ORLEN Wisła Płock rozpoczęła bardzo intensywny okres. Do 12 marca Wiślacy rozegrają osiem spotkań, które będą obywały się co 2-4 dni, będą to mecze w ramach PGNiG Superligi, PGNiG Pucharu Polski oraz Ligi Europejskiej. Nafciarze od nowego roku nie przegrali żadnego spotkania na własnym podwórku, zwyciężyli z MMTS-em Kwidzyn (34:25), Wybrzeżem Gdańsk (35:28) oraz Stalą Mielec (37:25). W meczu ze Słowakami płocczanie muszą pamiętać, że w najbliższym czasie czeka ich wiele pojedynków, zatem odpowiednio muszą rozłożyć swoje siły.

TATRAN Presov nie ma, aż tak napiętego grafiku. 2022 rok Słowacy zaczęli od ćwierćfinałowego spotkania w Pucharze Słowacji z Topolcany 2 lutego i odnotowali wysokie zwycięstwo – 41:21. Następnie 9 lutego w półfinale przegrali z HK Kosice, zaś 19 lutego zagrali pierwszy tegoroczny mecz w Extralidze z Sala, które pokonali 40:27. Oprócz krajowych zmagań zawodnicy z Presova biorą udział w SEHA Gazprom League i w ramach tych rozgrywek zagrali z PPD Zagreb, a spotkanie to zakończyło się wygraną Chorwatów (36:26).

Słowacy na przegranej pozycji

TATRAN Presov jest jedynym zespołem w grupie A European League, z którym oba mecze Wisła zagra w drugiej części sezonu. W ostatniej kolejce płocczanie, na własnym terenie, podjęli Pfadi Winterthur i pewnie pokonali mistrza Szwajcarii, przy wyniku 35:27. Dzięki naszej wygranej oraz przegranej Füchse Berlin z Fenix Toulouse Handball (27:28) płocka Wisła zajmuje obecnie pierwsze miejsce w tabeli grupy A. Wiślacy mają na swoim koncie dwanaście punktów, a to za sprawą sześciu zwycięstw i jednej porażki.

Słowaków czeka nie lada wyznawanie, ponieważ TATRAN Presov znajduję się w odwrotnej sytuacji niż Nafciarze i na siedem spotkań wygrał zaledwie jedno, które zapewniło mu dwa punkty. Nasi przyszli rywale zmagania w grupie A rozpoczęli od zwycięstwa z Bidasoa Irun (27:25), a następnie odnotowywali same porażki. Dwukrotnie przegrali z: Füchse Berlin (23:36 i 23:27), Fenix Handball Toulouse (20:34 i 19:31), a także raz z Pfadi Winterthur (33:29) i Bidasoą Irun (24:33).

Pierwszy mecz TATRAN Presov – ORLEN Wisła Płock już 22 lutego 2022 (wtorek) – godzina 18:45 – Presov (Słowacja)