Czeska Federacja Piłki Ręcznej podała wyniki plebiscytu. Wybrano w nim, między innymi, najlepszego zawodnika, talent oraz trenera sezonu 2022/2023. Pierwsze miejsce w kategorii szkoleniowca trafiło do Xaviego Sabate, zaś wśród „najlepszych zawodników” zaraz za podium znalazł się Tomas Piroch.

Xavi Sabate oraz Tomas Piroch zostali wyróżnieni w czeskim plebiscycie, w którym: dziennikarze, dyrektorzy klubów Chance Extraliga i MOL League (najlepszych rozgrywek mężczyzn i kobiet w Czechach), kapitanowie Chance Extraligi i MOL League, dyrektorzy Czeskiej Federacji Piłki Ręcznej oraz trenerzy drużyn narodowych (seniorzy i młodzieżowcy), wybierają najlepszych zawodników i trenera sezonu.

Nie zawsze łatwo jest zatrudnić zagranicznego trenera do reprezentacji. Myślę jednak, że wyniki głosowania pokazały, że dokonaliśmy słusznego wyboru. Miniony sezon był bardzo udany dla czeskiej piłki ręcznej, a zarówno Xavier Sabate, jak i Tomas Piroch przyczynili się do tego w dużej mierze. Chciałbym im obu podziękować za pracę z reprezentacją mężczyzn i już nie mogę się doczekać EHF EURO 2024skomentował wyróżnienia dla trenera i zawodnika Nafciarzy w czeskim plebiscycie, Prezes Czeskiej Federacji Piłki Ręcznej Ondřej Zdráhala.

Xavi Sabate

Trener Xavi Sabate, który od pięciu lat prowadzi ORLEN Wisłę Płock, od ponad roku jest także szkoleniowcem kadry narodowej Czech. Pod jego wodzą, Czesi wywalczyli czwarty awans na Mistrzostwa Europy, a także dobrze prezentowali się podczas turnieju we Francji. Właśnie za te zasługi oraz sukcesy z Nafciarzami – awans do TOP 8 Ligi Mistrzów i Puchar Polski – X. Sabate został wybrany trenerem roku w Czechach! Za naszym szkoleniowcem uplasowali się: Petr Štochl (trener Talent Plzeň) oraz Filip Jícha (trener THW Kiel).

Przede wszystkim chciałbym podziękować za nagrodę, doceniam ją. Dla mnie najważniejszy jest i zawsze będzie kolektyw i zespół, choć oczywiście zawsze miło otrzymać taką nagrodę. Chciałbym pogratulować trenerom Petru Štochlovi i Filipu Jíchovi świetnych sezonów, a wszystkim czeskim trenerom podziękować za wspólną współpracę i za to, że razem staramy się iść do przodu i poprawiać. Dzięki działalności stowarzyszenia i seminariom jesteśmy w stałym kontakcie i staramy się wspólnie pracować nad czeską piłką ręczną. Wielkie dzięki dla nich za to powiedział trener Xavi Sabate.

Tomas Piroch

W kategorii „piłkarz ręczny sezonu” również nie zabrakło Wiślackiego akcentu. Na czwartym miejscu, wyróżniono rozgrywającego ORLEN Wisły Płock i reprezentacji Czech – Tomasa Pirocha. W 2023 roku zdobył on dla swojej kadry 16 bramek w 8 meczach.

Najlepsza piątka: 1. Tomáš Mrkva (THW Kiel), 2. Matěj Klíma (VfL Lübeck-Schwartau, SC DHfK Handball), 3. Tomáš Babák (Bergischer HC), 4. Tomáš Piroch (SPR Wisła Płock), 5. Dominik Solák (HCB Karviná).

Gratulacje Panowie!

Fot. Czeska Federacja Piłki Ręcznej