Za kadrowiczami intensywny długi weekend, a na horyzoncie niektórych z nich – Mistrzostwa Świata 2023! Nafciarze wzięli udział w pierwszych zgrupowaniach w 2023 roku oraz turniejach noworocznych, zaś polscy Młodzieżowcy wywalczyli awans! Sprawdźcie rezultaty występów Wiślaków w ich kadrach narodowych!

Nafciarze w kadrach – styczeń 2023

Pierwszy tydzień nowego roku minął pod znakiem zgrupowań kadr narodowych. Reprezentacje, które jadą na Mistrzostwa Świata’23, dokonywały ostatnich szlifów, jednak pozostałe również nie próżnowały! Za nami mecze, turnieje międzypaństwowe oraz kwalifikacje do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Świata 2023. Na zgrupowania wybrało się kilkunastu Nafciarzy, a ich występy mogliśmy oglądać w kadrach: Hiszpanii, Chorwacji, Czech, Japonii oraz Polski – seniorów, seniorów B i młodzieżowców.

Jak w reprezentacjach poradzili sobie zawodnicy ORLEN Wisły Płock?

🇵🇱 POLSKA 🇵🇱

Seniorzy:

Biało-Czerwoni rozegrali swój noworoczny turniej w katowickim Spodku, gdzie zmierzyli się z Iranem, Maroko oraz Belgią i wszystkie trzy mecze zakończyli zwycięstwami, notując wyniki: 32:27 (16:17), 30:23 (17:11) oraz 29:18 (12:9). Podczas tych spotkań, na parkiecie mogliśmy oglądać zawodników ORLEN Wisły Płock, a dokładniej byli to:

Michał Daszek (bramki: 3 – Iran, X – Maroko, 0 – Belgia),

Przemysław Krajewski (bramki: 1 – Iran, X – Maroko, 4 – Belgia),

Krzysztof Komarzewski (bramki: 0 – Iran, 2 – Maroko, 2 – Belgia),

Dawid Dawydzik (bramki: X – Iran, 3 Maroko, 0 – Belgia).

Seniorzy B:

Reprezentacja Polski Seniorów B, rozpoczęła rok od dwóch pojedynków towarzyskich z kadrą Norwegii B. W pierwszym meczu lepsi byli Polacy, którzy pokonali rywali (31:26, 13:13), zaś w drugim triumfowali gospodarze – różnicą jedenastu bramek – 39:28. W składzie Biało-Czerwonych pojawili się Nafciarze:

Krystian Witkowski

Marcel Sroczyk (3 bramki w 1. meczu),

Oliwier Kamiński (1 bramka w 1. meczu),

Mikołaj Czapliński (5 bramek w 1. meczu).

Młodzieżówka:

Młodzieżowcy natomiast rozegrali bardzo ważny turniej – kwalifikacje do finałów Młodzieżowych Mistrzostw Świata 2023. Zmagania odbył się we włoskim Chieti, a Biało-Czerwoni z Nafciarzami w składzie, w pierwszym meczu pokonali reprezentację Czech 33:25 (15:9). W drugim spotkaniu rywalizowali z Norwegią i od początku kontrolowali spotkanie, co potwierdzał wynik do przerwy – 15:10 na ich korzyść. Po przerwie do głosu doszli Norwedzy i w 42. min. wyrównali rezultat na 18:18, a minutę przed końcem wygrywali 28:25. Podopieczni Zygmunta Kamysa nie dali jednak odebrać sobie awansu i, mimo dodatkowego osłabienia, zdobyli trzy bramki z rzędu, dzięki czemu zremisowali 28:28! Taki rezultat dał młodym Polakom miejsce w Mistrzostwach Świata, które w 2023 roku odbędą się w Grecji i Niemczech. Swój wkład w sukces mieli zawodnicy ORLEN Wisły Płock:

Marcel Jastrzębski,

Filip Michałowicz (bramki: 8 – Czechy i 2 – Norwegia),

Marcel Niedzielski (zagrał z Czechami).

🇭🇷 CHORWACJA 🇭🇷

Kadra narodowa Chorwacji, w ostatnich dniach wzięła udział w międzypaństwowym turnieju – Croatia Cup 2023. Dla drużyny Chorwatów były to ostatnie szlify, przed wyjazdem na MŚ’23, zaś dla jej selekcjonera ostatnia okazja na sprawdzenie zawodników, przed wyborem finalnego składu na największą handballową imprezę. W Poreču, Chorwaci najpierw zmierzyli się z Macedonią Północną i pokonali ją 40:34 (22:19), a następnie zwyciężyli z Izraelem 37:23 (20:10). Dzięki drugiemu sukcesowi zakończyli oni zmagania na pierwszym miejscu. W zawodach wzięli udział także gracze ORLEN Wisły Płock:

Lovro Mihić (bramki: 4 – Macedonia Północna i 1 – Izrael),

Leon Susnja (zagrał z Izraelem),

🇪🇸 HISZPANIA 🇪🇸

Hiszpanie, podobnie jak Polacy, mają za sobą noworoczny turniej. W ostatniej fazie przygotowań do MŚ’23, szkoleniowiec Jordi Ribera mógł przyjrzeć się swoim zawodnikom, podczas międzypaństwowych zmagań w Benidorm. W ciągu trzech dni, reprezentacja Hiszpanii rozegrała trzy mecze i zanotowała komplet zwycięstw, pokonując: Rumunię (42:29, 23:16), Bahrajn (34:21, 18:11) oraz Argentynę (31:20, 16:10). We wszystkich spotkaniach mogliśmy oglądać jednego z Nafciarzy:

Abela Serdio (bramki: 2 – Rumunia, 3 – Bahrajn i 3 – Argentyna).

🇨🇿 CZECHY 🇨🇿

Czesi, choć nie wybierają się na MŚ’23, również nie próżnowali. Podopieczni Xaviego Sabate rozegrali zawody we Francji. Pierwszego dnia turnieju zmierzyli się z Egiptem, któremu ulegli 30:33 (13:20), zaś następnie rywalizowali z Holandią i tym razem odnieśli sukces, wygrywając 33:30 (17:12). W pojedynkach wziął udział Nafciarz:

Tomas Piroch (bramki: 0 – Egipt, 7 – Holandia).

To nie koniec zmagań Czechów – 14 i 15 stycznia 2023, zagrają oni mecze towarzyskie ze Słowacją.

🇯🇵 JAPONIA 🇯🇵

Reprezentacja Japonii, tak jak kadra Czech, nie weźmie udziału w MŚ’23, ale w minionych dniach rozegrała turniej międzypaństwowy. Japończycy zmierzyli się w Yellow Cup ze Szwajcarią, Austrią oraz Republiką Zielonego Przylądka i zanotowała następujące rezultaty: przegraną ze Szwajcarią 31:35 (16:17) i Austrią 30:39 (17:17), natomiast Republikę Zielonego Przylądka pokonali 31:19 (16:9). W drużynie Japonii pojawił się jeden gracz ORLEN Wisły Płock:

Kosuke Yasuhira (bramki: X – Szwajcaria, 2 – Austria, 1 – Republika Zielonego Przylądka)

Gratulacje Nafciarze!

Zdjęcia kadry seniorów Polski – Paweł Bejnarowicz.