Koniec roku coraz bliżej, a to oznacza, że czas na podsumowanie minionych miesięcy. Wiele ważnych klubowych wydarzeń, tysiące emocji i sportowej radości… powspominajmy 2022! Na pierwszy ogień – Liga Europejska i sukcesy Nafciarzy w fazie grupowej.

Awans z pierwszego miejsca w grupie!

ORLEN Wisła Płock klubowe granie w lutym 2022 roku rozpoczęła z wysokiego C! W sezonie 2021/2022, Nafciarze byli uczestnikiem EHF European League, w której zmagali się w grupie A, z: Pfadi Winterthur, Bidasoą Irun, Tatranem Presov, Fuchse Berlin oraz Fenixem Toulouse. W nowy rok weszli z pięcioma wygranymi i zaledwie jedną porażką na koncie, a w lutym’22 dołożyli kolejne dwa sukcesy, po pojedynkach ze szwajcarskim Pfadi oraz słowackim Tatranem. Po intensywnym miesiącu, w którym ORLEN Wisła Płock rozegrała siedem spotkań, już 1 marca czekał ją rewanż z zespołem z Presova. Płocczanie po raz kolejny wywalczyli komplet punktów, następnie udali się na Superligowy mecz do Lubina i 8 marca do Niemiec, gdzie przyszło im zawalczyć o pierwsze miejsce w grupie z Fuchse Berlin.

Pierwszy mecz z berlińczykami – w listopadzie’21 w Orlen Arenie, przyniósł Wiślakom porażkę. Przed własną publicznością, musieli uznać wyższość Lisów, które do przerwy prowadziły jedną bramką, a ostatecznie wygrały czterema trafieniami – 28:24. Do korzystnej sytuacji ORLEN Wisły Płock i możliwości o walki o tytuł lidera grupy A, dołożyła się przegrana Fuchse z francuskim Fenixem Toulouse, z 15 lutego. Przed nią Lisy miały o dwa punkty więcej w tabeli i bezpośrednią wygraną z Niebiesko-Biało-Niebieskimi. Z uwagi na potknięcie Niemców, by awansować z pierwszego miejsca w grupie, płocczanie musieli pokonać ich chociażby jedną bramką.

Decydujący mecz, o pierwszą lokatę w grupie A i późniejszą ścieżkę do Final Four Ligi Europejskiej, okazał się niezwykle emocjonujący, a dodatkowo odbył się w ostatniej kolejce grupowych zmagań, co dodało mu jeszcze wyższej rangi. Spotkanie, na terenie rywali ORLEN Wisły Płock, od początku było nerwowe i bardzo wyrównane, na co wpływ z pewnością miała stawka pojedynku. Nafciarzom zdarzały się proste błędy, ale od początku gry dobrze dysponowany był Adam Morawski. Płocczanie zeszli do szatni przy rezultacie 15:16, a po przerwie wynik dalej oscylował wokół remisu – około 40. minuty, Lisy odskoczyły Nafciarzom na dwie bramki, lecz szybko powrócili oni do remisowego rezultatu. Sytuacja nie zmieniła się do samej końcówki meczu, a na 40 sekund przed syreną tablica wskazywała wynik 29:29.

W ostatnich chwilach meczu, o czas poprosił hiszpański szkoleniowiec ORLEN Wisły Płock – Xavi Sabate. Rozmowa z trenerem zaowocowała bramką Sergeia Kosorotova, zaś gospodarzom zostało siedem sekund by wyrównać wynik, który zapewnił by im pozycję lidera. Emocje sięgnęły zenitu, Fuchse zdjęło bramkarza i atakowało w siedmiu graczy, następnie jeden z zawodników oddał rzut z drugiej linii i… kolejną świetną interwencją popisał się Loczek! Finalnie Nafciarze wygrali 30:29, awansowali do dalszego etapu rozgrywek i rozpoczęli drogę po medal EHF European League!

Nafciarze dla Ukrainy!

Na początku 2022 roku, napiętemu terminarzowi i świetnym sportowym wynikom ORLEN Wisły Płock towarzyszyły dramatyczne wydarzenia na Ukrainie, gdzie 24 lutego rozpoczęła się wojna. Było i jest niezwykle trudno planować codzienność, podczas gdy za polską granicą giną i cierpią niewinni ludzie. Już na początku rosyjskiej inwazji, SPR Wisła Płock stanowczo potępiła tę agresję, a także przeprowadziła szereg działań, mających na celu wsparcie Ukraińców pozostających w ich ojczyźnie oraz tych, którzy znaleźli schronienie w Płocku.

Nafciarze włączyli się zbiórkę Urzędu Miasta, dla mieszkańców miasta partnerskiego Płocka na Ukrainie – Żytomierza. Po raz pierwszy, podczas meczu Ligi Europejskiej z Tatranem Presov i następnie na kolejnych domowych pojedynkach, kibice mogli przynosić dary dla sąsiadów ze wschodu, a klub przewiózł je do siedziby Polskiego Czerwonego Krzyża. SPR Wisła Płock przekazała również plecaki dla dzieci, które ewakuowano z Żytomierza do Klasztoru Mariawickiego i rozpoczęły naukę w jednej z płockich szkół, natomiast w Orlen Arenie pojawiły się banner „STOP WOJNIE”, który był wyrazem solidarności Nafciarzy z zaatakowaną Ukrainą. Chcąc, aby Ukraińcy poczuli się w naszym mieście jak najlepiej i choć na chwilę mogli oderwać się od tragicznych wydarzeń w ich ojczyźnie, klub przygotował dla nich darmowe wejściówki na mecze ORLEN Wisły Płock.

Kolejna część podsumowania 2022 roku już jutro!