W odpowiedzi na komentarz Pana Piotra Łebka na łamach portalu „WP SportoweFakty” na wstępie chciałbym podkreślić, że to Superliga jest podmiotem prowadzącym profesjonalne rozgrywki piłki ręcznej w Polsce i to ona wraz z klubami odpowiada za ich organizację.

Przechodząc do meritum chciałbym wyjaśnić, iż termin czerwcowy, w przypadku wniosku Łomży Vive Kielce o przełożenie meczu z 14/15 maja, oczywiście nie był przez nas brany pod uwagę, bo oczywistym było dla nas, że powinniśmy grać w pierwotnie ustalonym przez Superligę terminie.

Termin 14/15 maja był znany każdemu we wrześniu 2021 r. Uważamy, że skoro Superliga już przed sezonem znała terminarz rozgrywek EHF, to wychodzimy z założenia, że ustalając mecz pomiędzy nami, a Łomżą Vive Kielce, wzięła już wtedy pod uwagę dobro obu drużyn.

Rozgrywki powinny zakończyć się w weekend w którym każdy klub Superligi kończy oficjalnie sezon rozgrywając swój ostatni mecz.

Po tym jak Superliga poprosiła abyśmy samodzielnie z klubem z Kielc ustalili termin, zaproponowaliśmy datę 20 maja 2022 r., jako najbardziej „optymalną”. To był jedyny możliwy dla nas termin, ponieważ 22 maja ORLEN Arena od dawna była zarezerwowana na zewnętrzne wydarzenie.

Gdyby jednak rozmowy na temat przełożenia tego meczu rozpoczęły się ostatnich miesiącach 2021 r., mielibyśmy szansę na rezerwację hali 22 maja 2022 r. Sami niejednokrotnie wnosiliśmy o przełożenie meczu, zgadzaliśmy się równie często na prośby o przełożenie spotkań ze strony innych klubów. Nie widzimy w tym nic dziwnego, że z taką prośbą można wystąpić, ale nowy termin musi być terminem, który pasuje obu stronom, a nie wyłącznie jednej. W przypadku tak ważnego meczu rozmowy na temat przełożenia jego terminu powinny rozpocząć się dużo wcześniej – co sygnalizował już zespół z Kielc, składając stosowny wniosek do Superligi. Natomiast my o wniosku dowiedzieliśmy się dopiero w marcu tego roku.

W tym przypadku Superliga wyznaczyła nam odgórnie termin 24 maja 2022 r. Superliga postanowiła, że wtorek będzie „optymalnym” dniem dla naszego Klubu na rozegranie najważniejszego meczu sezonu Superligi. Podkreślamy, że to ten sam tydzień w którym bierzemy również udział w turnieju Final4 Ligi Europejskiej EHF.

Pozostajemy nadal na stanowisku, że dla nas najlepszym terminem był 14/15 maja 2022 r. lub 20 maja 2022 r. i nie chcieliśmy przekładać meczu na czerwiec, ale w sytuacji kiedy Superliga odgórnie wymaga od nas, żebyśmy zagrali trzy najważniejsze mecze sezonu w jednym tygodniu, nie widziałem innego rozwiązania, jak wnioskować o przełożenie meczu na przyszły miesiąc. Chcemy podkreślić, że wniosek dotyczący przełożenia meczu na czerwiec złożyliśmy po zmianie okoliczności, a mianowicie wyznaczeniu meczu przez Komisarza na 24 maja 2022 r. oraz wygraniu przez nas pierwszego meczu ćwierćfinałowego w LE, co uprawdopodabniało nasze szanse na awans do Final Four LE (nie była to już tylko teoretyczna szansa).

Pragniemy zakomunikować, że jest to ostatnia oficjalna wypowiedź naszego Klubu w tej sprawie. Jako profesjonalny Klub chcemy się skupić na realizacji celów sportowych dla naszych kibiców, sponsorów i wszystkich fanów piłki ręcznej.

W tym miejscu bardzo dziękuję również za wsparcie ze strony naszych kibiców i środowiska piłki ręcznej.

Robert Czwartek Prezes Zarządu SPR Wisła Płock S. A.