W ostatnim okresie Nafciarze wraz ze swoimi reprezentacjami walczyli o awans na Mistrzostwa Świata 2025, a także brali udział w towarzyskich turniejach międzypaństwowych. Czy Niebiesko-Biało-Niebiescy wywalczyli ze swoimi kadrami awans na przyszłoroczne zmagania o tytuł najlepszej ekipy globu? Jak wyglądali podczas występów, reprezentując swoje ojczyzny? Sprawdźcie to sami w poniższym podsumowaniu!

POLSKA

Podczas ubiegłego tygodnia Biało-Czerwoni prowadzeni przez trenera Marcina Lijewskiego stanęli do walki w dwumeczu ze Słowacją, którego stawką był awans na Mistrzostwa Świata 2025 rozgrywane w Chorwacji, Danii oraz Norwegii. Po przegranej przed własną publicznością w Ergo Arenie Polacy pewnie pokonali Słowaków w spotkaniu rewanżowym na ich terenie, dzięki czemu zakwalifikowali się przyszłoroczny mundial.

Wyniki spotkań:

– Polska – Słowacja 28:29

Statystki Nafciarzy: Marcel Sroczyk 1/4.

– Słowacja – Polska 25:33

Statystki Nafciarzy: Marcel Jastrzębski 5 interwencji / 23 rzuty (22%).

POLSKA – kadra młodzieżowa

W dniach 7-11 maja młodzieżowa kadra Biało-Czerwonych kierowana przez szkoleniowca Rafała Bernackiego brała udział w międzypaństwowym turnieju towarzyskim rozgrywanym w Hurghadzie. Polacy w składzie z Krystianem Marchewką, Jakubem Wielguckim oraz Oliwierem Kamińskim podczas rozgrywek w Egipcie odnieśli 3 porażki, ulegając dwóm reprezentacjom tego kraju oraz Czechom.

Wyniki spotkań:

– Polska – Egipt (rocznik 2006) 30:35

– Polska – Czechy 22:25

– Polska – Egipt (rocznik 2004) 29:36

POLSKA – kadra juniorów

Od czwartku do soboty w zeszłym tygodniu do międzynarodowej rywalizacji podczas turnieju towarzyskiego w Mahdii przystąpiła także reprezentacja Polski juniorów pod dowództwem trenera Mariusza Jurasika. Młodzi Biało-Czerwoni z Krystianem Szostakiem w składzie podczas rywalizacji w Tunezji pokonali Francuzów, natomiast musieli uznać wyższość gospodarzy oraz Węgrów.

Wyniki spotkań:

– Polska – Tunezja 19:24

– Polska – Węgry 26:34

– Polska – Francja 30:29

HISZPANIA

Podobnie jak Polacy także Hiszpanie pod kierownictwem Jordiego Ribery rozgrywali spotkania o awans na zbliżające się Mistrzostwa Świata. Reprezentacja Hiszpanii po wygranej u siebie w Lalín i porażce na wyjeździe w Nowym Sadzie również uzyskała kwalifikację, dzięki której powalczy o miano najlepszej ekipy globu.

Wyniki spotkań:

– Hiszpania  – Serbia 32:28

Statystki Nafciarzy: Abel Serdio 2/2.

– Serbia – Hiszpania 25:22

Statystki Nafciarzy: Abel Serdio 1/4.

CZECHY

W dniach 8 oraz 12 maja o miejsce na przyszłorocznych Mistrzostwach Świata walczyli również Czesi pod czujnym okiem trenera Xaviego Sabate. W wyniku przegranej na wyjeździe w Baia Mare, a następnie pewnej wygranej w Brnie reprezentacja Czech zameldowała się wśród ekip, które wystąpią podczas światowego czempionatu rozgrywanego na terenie Chorwacji, Danii oraz Norwegii.

Wyniki spotkań:

– Rumunia – Czechy 31:30

Statystki Nafciarzy: Tomas Piroch 9/9.

– Czechy – Rumunia 29:20

Statystki Nafciarzy: Tomas Piroch 4/4.

WĘGRY

W środę oraz niedzielę w ubiegłym tygodniu do walki o występ na Mistrzostwach Świata 2025 stanęli też Węgrzy prowadzeni przez szkoleniowca Chemę Rodrigueza. Madziarzy w dwumeczu z Litwinami zwyciężyli zarówno na wyjeździe w Wilnie, jak i podczas domowego spotkania w Veszprém, dzięki czemu zobaczymy ich również rywalizujących o tytuł najlepszej drużyny na świecie podczas mundialu  rozgrywanego w Chorwacji, Danii i Norwegii.

Wyniki spotkań:

– Litwa – Węgry 26:33

Statystki Nafciarzy: Gergo Fazekas 1/4.

– Węgry – Litwa 36:23

Statystki Nafciarzy: Gergo Fazekas 2/3.

Fot. Daniel Klement