Okres zgrupowań kadr narodowych, na które wybrali się Nafciarze dobiega powoli ku końcowi. Jednak zanim przejdzie on zupełnie do historii i Niebiesko-biało-niebiescy ponownie powrócą do Płocka, aby reprezentować nasz klub na parkietach ORLEN Superligi oraz Ligi Mistrzów czas na krótkie podsumowanie ich występów. Sprawdźcie sami jak spisali się Nafciarze i ich reprezentacje w rozegranych spotkaniach towarzyskich!

Na przełomie października i listopada rozpoczęła się przerwa reprezentacyjna. Na zgrupowania swoich kadr narodowych udało się 11 Nafciarzy, aby występować w barwach: Polski, Słowenii, Chorwacji, Czech, Bośni i Hercegowiny, Węgier oraz Japonii. Większość z wymienionych, oprócz Japonii, która brała udział w azjatyckich eliminacjach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, spotkała się, aby trenować razem w związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami Mistrzostwami Europy, które rozpoczną się 10 stycznia, a będą miały miejsce w Niemczech.

POLSKA

Po konsultacji szkoleniowej w Szczyrku Polacy wyjechali na Węgry, gdzie dzień po dniu rozegrali dwa spotkania towarzyskie z tamtejszą reprezentacją w ramach procesu przygotowawczego do Mistrzostw Europy 2024. Ostatecznie wraz z kadrą A na Węgry udał się również płocki bramkarz – Marcel Jastrzębski. W pierwszym z meczów rozgrywanym dnia 4 listopada w Segedynie podopieczni trenera Marcina Lijewskiego po bardzo wyrównanej walce musieli uznać wyższość rywala odnosząc porażkę 31:27. W drugim pojedynku rozgrywanym już w Bekescsaba polski zespół wypadł już znacznie gorzej, ponieważ Biało-Czerwoni przegrali w nim różnicą aż 10 trafień – 36:26.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 4 listopada (Polska– Węgry 27:31): Michał Daszek 7, Dawid Dawydzik 3, Mikołaj Czapliński 2.

Mecz z dnia 5 listopada (Polska– Węgry 26:36): Marcel Jastrzębski – Michał Daszek 5, Mikołaj Czapliński 1, Dawid Dawydzik.

WĘGRY

Na zgrupowaniu węgierskiej kadry przebywał też Gergo Fazekas powołany przez Chemę Rodrigueza. W związku z przygotowaniami do zbliżających się Mistrzostw Europy drużyna Madziarów rozegrała dwa mecze kontrolne z reprezentacją Polski. Obydwa spotkania padły łupem Węgrów, którzy wygrali kolejno 31:27 oraz 36:26.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 4 listopada (Węgry– Polska 31:27): Gergo Fazekas 2.

Mecz z dnia 5 listopada (Węgry– Polska 36:26): Gergo Fazekas.

SŁOWENIA

Powołanie od trenera Urosa Zormana otrzymał również Miha Zarabec. W trakcie zgrupowania słoweńska kadra narodowa w celu przygotowań do nadchodzących Mistrzostw Europy zmierzyła się dwukrotnie z reprezentacją Serbii pod wodzą trenera Toniego Gerony. Pierwsze z rozgrywanych spotkań zakończyło się zwycięstwem Słoweńców – 30:26, natomiast w meczu, który miał miejsce dzień później – 5 listopada padł remis 28:28.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 4 listopada (Słowenia– Serbia 30:26): Miha Zarabec 2.

Mecz z dnia 5 listopada (Słowenia– Serbia 28:28): decyzją szkoleniowca – Urosa Zormana, Miha Zarabec znalazł się poza składem meczowym.

CZECHY

Na konsultacji szkoleniowej czeskiej kadry przebywał również rozgrywający Tomas Piroch, który otrzymał powołanie od trenera Xaviego Sabate. W trakcie treningowego okresu reprezentacyjnego Czesi mieli w planach rozegrać dwa spotkania 04.11 oraz 05.11. z reprezentacją Bośni i Hercegowiny w ramach przygotowań do styczniowych Mistrzostw Europy, jednakże ostatecznie odbyło się tylko jedno z nich. W niedzielę w Brnie Bośniacy musieli uznać wyższość czeskiej drużyny, która rozgromiła rywala aż 12 trafieniami ustanawiając wynik 30:18.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 5 listopada (Czechy – Bośnia i Hercegowina 30:18): Tomas Piroch 2.

BOŚNIA I HERCEGOWINA

Powołanie do bośniackiej kadry narodowej, która też przygotowuje się do zbliżających Mistrzostw Europy, otrzymał również Mirsad Terzić. Drużyna pod wodzą trenera Irfana Smajlagicia miała zaplanowane dwa pojedynki z reprezentacją Czech, lecz do skutku doszedł tylko jeden. 5 listopada w czeskim Brnie Bośniacy przegrali wyraźnie z podopiecznym trenera Xaviego Sabate – 30:18.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 5 listopada (Bośnia i Hercegowina– Czechy 18:30): Mirsad Terzić.

CHORWACJA

Na kadrę narodową Chorwacji powołania otrzymali również Tin Lucin oraz Lovro Mihić. W celu jak najlepszego przygotowania jak również późniejszej selekcji pod kątem styczniowych Mistrzostw Europy szkoleniowiec Goran Perkovac zadecydował, że podzieli skład 30 zawodników przebywających na zgrupowaniu na dwie drużyny i te rozegrają między sobą mecz kontrolny. Zgodnie z wolną trenera Chorwatów tak też się stało, a ostatecznie triumf – 33:28 odniosła drużyna „Białych” z Tinem Lucinem w składzie.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 4 listopada: Lovro Mihić 1 (drużyna czerwonych), Tin Lucin 1 (zespół białych).

JAPONIA

Wraz ze swoją japońską narodową przebywał również Kosuke Yasuhira. Podopieczni trenera Dagura Sigurdssona rozgrywali azjatyckie kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, na których dzięki czterem wygranym z Iranem – 25:22, Bahrajnem – 27:26, Kuwejtem 32:30 oraz Kazachstanem – 44:19 wywalczyli awans na Olimpiadę w 2024 roku.

Rezultaty Nafciarzy w poszczególnych spotkaniach:

Mecz z dnia 18 października (Japonia– Iran 25:22): Kosuke Yasuhira 6.

Mecz z dnia 19 października (Japonia– Bahrajn 27:26): Kosuke Yasuhira 3.

Mecz z dnia 21 października (Japonia– Kuwejt 32:30): Kosuke Yasuhira 5.

Mecz z dnia 22 października (Japonia:Kazachstan 44:19): Kosuke Yasuhira nie występował.

fot. Paweł Bejnarowicz