Kwietniowe zgrupowania kadr narodowych dobiegły końca. Za reprezentacjami ostatnie mecze w kwalifikacjach do Mistrzostw Europy 2024 oraz turnieje towarzyskie. Wiemy już, które drużyny z Nafciarzami w składzie pojadą na przyszłoroczne Euro!

Podczas kwietniowej przerwy na zgrupowania kadrowe, na które udało się kilkunastu zawodników ORLEN Wisły Płock wraz z siedmioma reprezentacjami, głównie przyglądaliśmy się kwalifikacjom do Mistrzostw Europy 2024. Po dwóch ostatnich kolejkach poznaliśmy wszystkie drużyny, które wywalczyły bilety na przyszłoroczne Euro. Występy Nafciarzy mogliśmy oglądać także na turniejach towarzyskich.

Polska

Polacy przystąpili do ostatniego meczu kwalifikacji ze spokojnymi głowami, ponieważ już kilka dni wcześniej zapewnili sobie wyjazd na ME 24. Ich pojedynek z Łotwą odbył się w Ostrowie Wielkopolskim, a Biało-Czerwoni już od początku prowadzili go pod swoje dyktando. W szóstej minucie wygrywali 6:1, natomiast do przerwy 16:9. Druga połowa jeszcze mocniej pokazała dominację Polski, która z minuty na minutę przeważała coraz większą liczbą bramek. W pewnym momencie było to już 18 trafień, zaś finalnie zakończyło się na 17.

Wynik: Polska 31:14 Łotwa

Nafciarze w składzie:

– Marcel Jastrzębski – skuteczność: 45% (11/24),

– Michał Daszek,

– Krzysztof Komarzewski – bramki:3/3,

– Dawid Dawydzik – bramki: 3,

– Mikołaj Czapliński – bramki: 1/1.

II mecz w grupie: Francja 41:27 Włochy

Grupa 8: 1. Francja (12 pkt.), 2. Polska (8 pkt.), 3. Włochy (4 pkt.), Łotwa (0 pkt.).

Czechy

Reprezentacja Czech, której trenerem jest Xavi Sabate, również już wcześniej zagwarantowała sobie miejsce na Euro 24. W szóstej kolejce, Czesi zmierzyli z Izraelem na własnym terenie i pokonali swoich gości trzema bramkami. Kilka trafień do wyniku Czech dołożył Nafciarz – Tomas Piroch.

Wynik: Czechy 27:24 Izrael

Nafciarz w składzie:

Tomas Piroch – bramki: 3/5.

II mecz w grupie: Islandia 30:23 Estonia

Grupa 3: 1. Islandia (10 pkt.), 2. Czechy (10 pkt.), 3. Estonia (2 pkt.), Izrael (2 pkt.).

Chorwacja

Chorwaci, spokojni o wyjazd na ME 24, zagrali z Belgią, która wcześniej nie zanotowała żadnych punktów. Od początku pojedynku prowadziła Chorwacja, a jednak chwilę przed przerwą wynik – na 16:16 – wyrównali Belgowie. Przez kilka minut drugiej połowy Chorwaci przegrywali, ale później wrócili do przewagi i ostatecznie zwyciężyli.

Wynik: Chorwacja 34:29 Belgia

Nafciarz w składzie:

– Tin Lućin.

II mecz w grupie: Holandia 32:26 Grecja

Grupa 5: 1. Holandia (9 pkt.), 2. Chorwacja (9 pkt.), 3. Grecja (6 pkt.), 4. Belgia (0 pkt.).

Węgry

Kadra narodowa Węgier, pewna wyjazdu na Euro, na zakończenie kwalifikacji spotkała się z Gruzją. Po wyrównanych 18 minutach, na prowadzenie wyszli Gruzini i do przerwy to oni prowadzili 17:14. Węgrzy odrabiali straty i od 47. do 58. minuty przeważali, ale finalnie musieli uznać wyższość rywali.

Wynik: Węgry 30:31 Gruzja

Nafciarz w składzie:

– Gergo Fazekas – bramki: 3/4.

II mecz w grupie: Szwajcaria 27:20 Litwa

Grupa 6: 1. Węgry (10 pkt.), 2. Szwajcaria (8 pkt.), 3. Gruzja (4 pkt.), 4. Litwa (2 pkt.).

Bośnia i Hercegowina

Bośniacy również pojadą na ME 24! W ostatnim meczu kwalifikacji zmierzyli się z Czarnogórą na wyjeździe. Po pierwszych trzydziestu minutach prowadzili jedną bramką – 14:13, natomiast po przerwie nie oddali już wygranej. Ostatecznie pojedynek zakończył się wygraną kadry Mirsada Terzicia.

Wynik: Czarnogóra 23:25 Bośnia i Hercegowina

Nafciarz w składzie:

– Mirsad Terzić.

II mecz w grupie: Słowenia 33:28 Kosowo

Grupa 7: 1. Słowenia (10 pkt.), 2. Bośnia i Hercegowina (8 pkt.) 3. Czarnogóra (6 pkt.), 4. Kosowo (0 pkt.).

Hiszpania

Hiszpanie, rywalizujący w EHF Euro Cup, czyli turnieju dla drużyn z pewnym miejscem na ME 24, na koniec zmierzyli się z Niemcami. Do stanu 4:4 oglądaliśmy wyrównane zawody, natomiast następnie kontrolę nad spotkaniem przejęli gospodarze i do przerwy było dziewięcioma dla Niemiec – 20:11. W drugiej części pojedynku Los Hispanos próbowali odrobić straty, ale nie zdążyli zniwelować ich do końca i musieli pogodzić się z porażką.

Wynik: Niemcy 32:31 Hiszpania

Nafciarz w składzie:

– Abel Serdio – bramki: 2/2.

II mecz: Dania 37:31 Szwecja

EHF Euro Cup: 1. Dania (10 pkt.), 2. Szwecja (10  pkt.), 3. Hiszpania (2 pkt.), Niemcy (2 pkt.).

Japonia

Japończycy, w drugim dniu turnieju towarzyskiego w Tunezji, zagrali z gospodarzami. Spotkanie zwyciężyli Tunezyjczycy, a do wyniku Japonii – sześcioma bramkami – dołożył się Kosuke Yasuhira.

Wynik: Tunezja 30:28 Japonia

Nafciarz w składzie: Kosuke Yasuhira – bramki: 6.   

Fot. Paweł Bejnarowicz