Faza zasadnicza dobiegła końca! Które kadry narodowe awansowały ze swoich grup? Poznaliśmy ćwierćfinalistów Mistrzostw Świata 2023 oraz terminarz ich zmagań!

Trzecia kolejka fazy zasadniczej MŚ’23

Kolejny etap Mistrzostw Świata 2023 za nami. Końca dobiegła faza zasadnicza, a na horyzoncie walka o półfinał! Wiemy już, że do fazy pucharowej przeszła jedna z reprezentacji, do których powołani byli zawodnicy ORLEN Wisły Płock, a mowa tu o Hiszpanii, czyli drużynie narodowej naszego obrotowego – Abela Serdio. Sprawdziliśmy gdzie, kiedy i o której odbędzie się ćwierćfinał los Hispanos oraz z kim zagrają.

Nasi zawodnicy i ich kadry znaleźli się w dwóch grupach – I i IV:

🇵🇱 POLSKA – GRUPA I

Polacy już po pierwszym meczu fazy zasadniczej wiedzieli, że nie uda im się awansować do kolejnego etapu, ponieważ liderzy grupy byli nie do dosięgnięcia. Na jej początku ulegli Hiszpanom 23:27, później pokonali Czarnogórę 27:20, natomiast w ostatnim pojedynku zmierzyli się z Iranem. Wynik tego starcia otworzyli Irakijczycy, a od stanu 1:1 kontrolę przejęli Biało-Czerwoni, którzy z minuty na minutę zwiększali swoją przewagę. Ich prowadzenie wahało się między 5-7 bramkami, a na przerwę zeszli wygrywając 16:10. W drugiej połowie również nie dali Iranowi dojść do głosu, choć rywale starali się ich dogonić. Ostatecznie odrobili część strat i mecz zakończył się rezultatem 22:26 dla Polski.

W kadrze meczowej trenera Patryka Rombla, na spotkanie z Iranem, znalazło się czterech Nafciarzy:

Michał Daszek – bramki: 2/3, czas na boisku: 38:22 min.,

Dawid Dawydzik – bramki: 1/1, czas na boisku: 26:03 min.,

Krzysztof Komarzewski – bramki: 0/3, czas na boisku: 16:03 min.,

Przemysław Krajewski – bramki: 3/4, czas na boisku: 34:25 min.

🇪🇸 HISZPANIA – GRUPA I

Hiszpanie natomiast – po drugim meczu – mieli pewny awans, a ich przeciwnikiem w trzecim pojedynku była Francja. Starcie od bramki rozpoczęli Francuzi, jednak szybko odpowiedziała Hiszpania. Pierwsza połowa była wyrównana, dopiero od stanu 6:7 prowadzenie objęła Francja i doszła do trzech trafień przewagi, ale los Hispanos ponownie doprowadzili do remisu, później znowu wygrywali Francuzi, natomiast po trzydziestu minutach wynik wynosił 13:13. Po powrocie do gry lepszy moment miała Hiszpania i prowadziła już nawet „trzema”, lecz straciła przewagę, a w ostatnich minutach o losach spotkania zdecydowała skuteczność Francji i to ona zwyciężyła rywalizację wynikiem 28:26, dzięki czemu zajęła pierwszą lokatę w grupie.

Jeśli chodzi o skład Hiszpanów, w kadrze meczowej na pojedynek z Francją znalazł się jeden Nafciarz:

Abel Serdio – bramki: 4/4, czas na boisku: 32:18 min.

Poza meczem Iran-Polska oraz Hiszpania–Francja – w grupie I – Słowenia pokonała Czarnogórę 31:23 (15:8).

Tabela:

🇭🇷 CHORWACJA – GRUPA IV

W ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej Chorwacja podjęła Bahrajn. Początek meczu był wyrównany – raz prowadzili jedni, raz drudzy. Pod koniec pierwszej części gry Chorwaci zyskali przewagą trzech bramek, zaś do szatni zeszli przy rezultacie 17:16. Po powrocie na boisko, wyrównany pojedynek zmienił się w starcie pod dyktando Chorwacji, zaś straty Bahrajnu stopniowo się zwiększały – od jednego trafienia do dwunastu. Finalnie Bahrańczycy przegrali 32:43 i tak jak Chorwacja odpadli z dalszych zmagań.

Podczas tego pojedynku, w kadrze meczowej pojawił się jeden Nafciarz:

Leon Susnja – nie zagrał.

W pozostałych meczach grupy IV USA zwyciężyło z Belgią 24:22 (14:12), zaś Egipt przegrał z Danią 25:30 (12:17)

Ćwierćfinał tylko dla Hiszpanów

Faza zasadnicza dobiegła końca, a do dalszej rywalizacji – z kadr z Nafciarzami w składzie – przeszła Hiszpania, natomiast Polacy i Chorwaci zakończyli MŚ’23 na tym etapie gry. Teraz, Los Hispanos zagrają w ćwierćfinale z Norwegią i jeśli zwyciężą – zmierzą się o półfinał z wygranym z pary Dania – Węgry.

Pojedynek reprezentacji Abela Serdio odbędzie się w Ergo Arenie w Gdańsku.

– 25 stycznia 2023 r., godz. 18:00 – Norwegia  – Hiszpania.

Powodzenia Abel!

Fot. RFEBM / J.L. Recio

Źródło tabel: www.ihf.info