Drużyny Francji, Arabii Saudyjskiej i Słowenii będą rywalami Polski w grupie B rundy wstępnej mistrzostw świata piłkarzy ręcznych, które odbędą się w Polsce i Szwecji. Losowanie mistrzostw odbyło się w sobotę w Katowicach. Trzydzieści dwa najlepsze zespoły powalczą o tytuł mistrza świata w dniach 11-29 stycznia 2023 roku.

Gospodarzami MŚ 2023 będą Katowice, Śląsk, Kraków, Małopolska, Płock i Gdańsk (w Polsce) oraz Göteborg, Malmö, Sztokholm, Kristianstad i Jönköping (w Szwecji). Ostateczną listę drużyn występujących w mistrzostwach poznamy jeszcze w lipcu po zakończeniu mistrzostw Afryki.

Polacy turniej rozpoczną od występów na Śląsku, w Katowicach. Tamtejszy Spodek ugości aż dwadzieścia jeden spotkań mistrzostw świata. Właśnie tam odbędzie się ceremonia i mecz otwarcia (11 stycznia). W meczu otwarcia Biało-Czerwoni zmierzą się z Francją. Nasza reprezentacja, w przypadku awansu, mecze rundy głównej rozegra w Małopolsce, w Krakowie. Polacy zmierzyć się tam z trzema najlepszymi drużynami grupy A, w której rywalizować będą Hiszpania, Czarnogóra, Chile i Iran. Kraków – podobnie, jak Katowice – ugości dwadzieścia jeden spotkań turnieju.

Dwa ćwierćfinały oraz półfinał zorganizuje ERGO ARENA w Gdańsku. – Wybierając gospodarzy postawiliśmy na miejsca dające gwarancję dopingu i pełnych trybun. Podpisaliśmy umowy z miastami i regionami, których władze chętnie wspierają sport. Mistrzostwa świata to najważniejszy moment w dziejach polskiej piłki ręcznej – podkreśla prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Henryk Szczepański. Z kolei areną zmagań o Puchar Prezydenta będzie Płock. Szesnaście spotkań rozegrają tam drużyny, które nie przebrną przez fazę wstępną turnieju. Stawką rywalizacji będzie puchar, który zwycięzcom wręczy szef Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) Hassan Moustafa.

Sprzedaż biletów na turniej wystartowała w połowie marca. Organizatorzy – we współpracy z firmą Eventim – przygotowali ceny biletów dla każdego kibica. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony internetowej eventim.pl oraz handball23.com. Z kolei 4 lipca rozpocznie się oficjalna rekrutacja wolontariuszy na MŚ 2023.

Kibicom podczas losowania zaprezentowała się jedna z najbardziej obiecujących piosenkarek młodego pokolenia w naszym kraju, zwyciężczyni „The Voice of Poland”, Alicja Szemplińska. Dziś wiadomo już, że wykona także oficjalną piosenkę turnieju, której premiera odbędzie się jesienią.

Mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych, 11-29 stycznia

Grupa A (Kraków)
1. Hiszpania
2. Czarnogóra
3. Chile
4. Iran

Grupa B (Katowice)
1. Francja
2. Polska
3. Arabia Saudyjska
4. Słowenia

Grupa C (Göteborg)
1. Szwecja
2. Brazylia
3. Afryka 2
4. Urugwaj

Grupa D (Kristianstad)
1. Islandia
2. Portugalia
3. Węgry
4. Korea Południowa

Grupa E (Katowice)
1. Niemcy
2. Katar
3. Serbia
4. Afryka 5

Grupa F (Kraków)
1. Norwegia
2. Macedonia Północna
3. Argentyna
4. Holandia

Grupa G (Jönköping)
1. Afryka 1
2. Chorwacja
3. Afryka 3
4. Stany Zjednoczone

Grupa H (Malmö)
1. Dania
2. Belgia
3. Bahrain
4. Afryka 4