Mecz Polska – Francja rozpocznie Mistrzostwa Świata mężczyzn, czyli największą imprezę w dziejach polskiej piłki ręcznej! Pierwszy gwizdek usłyszymy już dziś – 11 stycznia o godz. 21:00. Początek ceremonii otwarcia w Spodku Katowice o godz. 20:25.

Mecz Polska-Francja na start MŚ’23!

Mistrzostwa Świata to pierwszy taki turniej w dziejach polskiej piłki ręcznej. Ceremonię ozdobi szeregi atrakcji: występy tancerzy, pokazy audiowizualne w technologii Augmented Reality (AR), prezentacja wszystkich uczestników oraz Miast i Regionów Gospodarzy, a także występ Alicji, która wykona oficjalną piosenką „Stick Together”. To będzie uwertura do sportowych emocji.

Podopieczni Patryka Rombla zmierzą się z mistrzami olimpijskimi i półfinalistami ostatnich MŚ. Ten mecz to wyzwanie oraz szansa. Sukces może otworzyć naszej reprezentacji nie tylko drogę do ćwierćfinału turnieju, ale także dać olimpijską nadzieję. Prawo udziału w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk uzyskają bowiem drużyny, które zajmą podczas mundialu miejsca od drugiego do siódmego.

Reprezentacja Polski i jej rywale

Polacy to zespół, który się rozwija. Nasza reprezentacja zajęła trzynaste miejsce na poprzednich mistrzostwach świata i była dwunasta podczas ubiegłorocznych mistrzostw Europy, choć zespół zdziesiątkowały wówczas urazy oraz zakażenia koronawirusem. Teraz może być lepiej. Zawodnicy powtarzają, że nie są już drużyną na dorobku, apetyty rosną i powinniśmy od nich wymagać więcej. Do głosu dochodzi pokolenie, którego osiągnięcia są efektem pracy systemu. Ponad połowa zawodników z szerokiego, 35-osobowego składu reprezentacji Polski to wychowankowie Szkół Mistrzostwa Sportowego (SMS). Blisko co czwarty brał udział w szkoleniu organizowanym w Ośrodkach Szkolenia Piłki Ręcznej (OSPR). Są wśród nich m. in. Michał Olejniczak, Szymon Działakiewicz oraz Piotr Jędraszczyk.

Francuzi, którym teraz stawią czoła, to rywal poważny, ale mówimy jednocześnie o drużynie, która pracuje już pod kątem przyszłorocznych igrzysk i zazwyczaj rozkręca się wraz z rozwojem turnieju. Pierwszy mecz to idealna okazja, aby ich skaleczyć. Polacy potrzebują punktów, żeby marzyć o ćwierćfinale, bo drużyny zabierają ze sobą do fazy głównej wyniki meczów z rundy wstępnej. Każdy gol się liczyć.

W składzie Polaków zobaczymy 4 Nafciarzy:

Więcej o zawodnikach ORLEN Wisły Płock na MŚ’23 – TUTAJ!

Co dalej?

Awans do kolejnej fazy – Polacy zagrają wówczas w TAURON Arenie Kraków – wywalczą trzy z czterech drużyn, a nasz zespół zmierzy się jeszcze w Katowicach ze Słowenią (14 stycznia) oraz Arabią Saudyjską (16 stycznia). Później – w przypadku awansu – na naszych reprezentantów czekają trzy zespoły z grona: Hiszpania, Czarnogóra, Chile, Iran. Wszystkie te drużyny swoją rywalizację rozpoczną w Krakowie.

Dwa ćwierćfinały oraz półfinał, czyli najważniejsze spotkania polskiej części turnieju, odbędą się w Gdańsku. Miejscem rywalizacji o Puchar Prezydenta – wezmą w niej udział drużyny, które odpadną w fazie wstępnej – będzie Płock. Biletów na dwa pierwsze mecze Polaków już nie ma. Kończą się te na spotkanie z Arabią Saudyjską. Spieszyć muszą się także ci, którzy chcieliby zobaczyć Polaków w Krakowie.

Gospodarze

Gospodarzami MŚ 2023 są Katowice, Województwo Śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk (w Polsce) oraz Goteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping (w Szwecji). Narodowymi Dostawcami turnieju w naszym kraju są Ministerstwo Sportu i Turystyki, Grupa Wirtualna Polska, Suzuki, Deloitte, Grupa LUX MED oraz Eventim. Sprzedaż biletów trwa. Więcej informacji na www.handball23.com.

Źródło: Media MŚ 2023
Fot.: Paweł Bejnarowicz