Pięć krajów z dwóch kontynentów będzie rywalizować w trzecim etapie prestiżowego cyklu IHF Beach Handball Global Tour 2023, rozgrywanego na Starym Rynku w Płocku.

Kolejny raz w Polsce

To już druga wizyta IHF Beach Handball Global Tour w Polsce, po Gdańsku, który był gospodarzem pierwszego etapu cyklu w 2022 roku. Wielkie emocje w Płocku czekają na nas już w ten weekend 22-23 lipca.

– To dla nas wielki zaszczyt być gospodarzem tej imprezy i po ubiegłorocznym sukcesie z Gdańska przenosimy się w piękne miejsce płockiej starówki, gdzie również będziemy gościć finał mistrzostw Polski ORLEN Summer Superligi – powiedział Artur Niesłuchowski przedstawiciel zespołu organizacyjnego.

Światowe potęgi

W rywalizacji pań wezmą udział dwie drużyny, które obecnie posiadają wszystkie możliwe tytuły w piłce ręcznej plażowej. Reprezentacja Niemiec – zwyciężczynie IHF Mistrzostw Świata, World Games i Mistrzynie Europy – natomiast Reprezentacja Dania to mistrzynie świata i Europy sportów plażowych.

Duński trener Morten Frandsen Holmen nie może się doczekać debiutu swojej drużyny w Global Tour.

„Dla Danii bardzo ważne jest, aby być częścią każdego dużego turnieju piłki ręcznej plażowej i jesteśmy bardzo podekscytowani zaproszeniem do Global Tour w Płocku. Chcemy pokazać światu duńską piłkę ręczną plażową z jak najlepszej strony. Nigdy wcześniej nie byłem w Płocku, więc nie mogę się doczekać przyjazdu.”

Jedną z drużyn, która nie tylko wraca do Polski, ale także na Global Tour, jest Chorwacja, która zadebiutowała w zeszłorocznej imprezie w Gdańsku, a ich główny trener Iva Kanjugovic nie może się doczekać ponownego przetestowania swojego zespołu.

„W zeszłym roku w Gdańsku byliśmy bardzo zadowoleni, organizacja stała na wysokim poziomie. Występy naszych zawodników napawały optymizmem i mieliśmy same pozytywne wrażenia.”

Zmiana pokoleniowa

Na Starym Rynku w Płocku kibice zobaczą mocno odmłodzoną Reprezentację Polski. Nasza drużyna przechodzi obecnie zmianę pokoleniową. Po sukcesie w 2017 roku, gdzie Polki zdobyły srebrny medal mistrzostw Europy, przyszedł czas na młodsze zawodniczki. W 2022 roku Reprezentacja Polski u18 wywalczyła brązowe medale mistrzostw świata. Trenerka Karolina Peda studzi emocje.

„W czternastce powołanych zawodniczek jest aż osiem debiutantek. Dla tych dziewczyn to ogromne wyróżnienie oraz szansa na wywalczenie sobie miejsca w tej reprezentacji na dłużej. Wierzę, że w tak krótkim czasie uda nam się zbudować zespół, z którego gry i zaangażowania będziemy mogli być zadowoleni. Dla tej kadry, która przechodzi obecnie dużą rewolucję, możliwość zmierzenia się z tak mocnymi przeciwnikami jest niezwykle cenna! Mam nadzieję, że na płockim Starym Rynku pojawi się wiele kibiców, którzy głośnym dopingiem wspierać będą biało-czerwonych! – mówi Karolina Peda”

Międzykontynentalna obsada

Turniej w kategorii mężczyzn obejmuje dwa kontynenty, do reprezentacji Polski, dołączy azjatycka potęga Katar. Zmierzą się z Chorwacją, Mistrzami Świata i triumfatorami World Games oraz brązowymi medalistami mistrzostw Europy, Danią.

„To dla nas ogromny krok, aby rozegrać kilka meczów na najwyższym poziomie i dobra okazja, aby spróbować wzmocnić naszą drużynę i zagrać przeciwko niektórym z najlepszych drużyn” – powiedział trener reprezentacji Danii Gorm Andersen. Płock to miasto piłki ręcznej, więc mam nadzieję, że będzie dużo widzów, dużo hałasu i że będziemy mogli pokazać nasz ukochany sport z jak najlepszej strony”.

Dla Mohameda Zaky’ego z Kataru impreza oznacza przedłużenie sezonu. Katarczyk ma nadzieję na powtórzenie poprzedniego wyniku osiągniętego w Polsce.

„Mam dobre wspomnienia z Polski, w 2017 roku zdobyliśmy brąz na World Games i mam nadzieję, że tym razem uda nam się znaleźć w pierwszej dwójce”.

Kapitan męskiej reprezentacji Chorwacji, Ivan Jurić, jest podekscytowany powrotem do Polski na Global Tour i ujawnił, że w jego drużynie mogą pojawić się nowe twarze.

„Za każdym razem, gdy gram w Polsce, to jest coś do zapamiętania. Grałem wcześniej w Płocku, na turnieju z cyklu European Beach Handball Tour, to było wspaniałe przeżycie, graliśmy przed wielką publicznością na rynku płockiej starówki. Spędziliśmy świetny czas a gospodarze stanęli na wysokości zadania.”

Płock stolicą polskiej plażowej piłki ręcznej

Płock od wielu lat jest szczególnym miejscem na mapie polskiej piłki ręcznej plażowej. Gościł liczne turnieje EHF European Beach Tour (ebt) oraz Mistrzostwa Polski ORLEN Summer Superligi. Zawodnicy i kibice przyjeżdżający do Płocka mogą spodziewać się tętniącej życiem areny piłki ręcznej plażowej oraz niezapomnianych wrażeń zarówno na boisku, jak i poza nim.

Dwa tygodnie po zakończeniu IHF Global Tour (5-6 sierpnia), również na Starym Rynku w Płocku, zostanie rozegrany najważniejszy turniej w krajowych rozgrywkach piłki ręcznej plażowej – Finał ORLEN Summer Superligi. Osiem drużyn w kategorii kobiet i mężczyzn będzie walczyło o tytuł Mistrza Polski. Obrońcami tytułu będą gospodarze – zawodnicy Petry Płock, a w kategorii kobiet – Conkret Byczki Kowalewo Pomorskie.

Sponsorem strategicznym Beach Handball Global Tour Płock 2023 jest ORLEN S.A. Gospodarzem turnieju jest Urząd Miasta Płocka. Imprezę wspierają Trial, Hummel, Petrotel, Wodociągi Płockie i Sportfive. Patronem medialnym jest WP Sportowe Fakty. Organizatorami wydarzenia są: Światowa Federacja PIłki Ręcznej (IHF), Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Fundacja Modern Sport.