Nafciarze pokonali Kadetten Schaffhausen i tym samym zapewnili sobie awans do Final4 Ligi Europejskiej. Jak wyglądała ich droga do turnieju finałowego? Z kim niebiesko-biało-niebiescy zmierzą się w półfinale European League? Sprawdźcie sami!

Z kim Nafciarze zmierzą się w półfinale LE?

Do Final4, wraz z ORLEN Wisłą Płock, awansowały zespoły: SC Magdeburg (Niemcy), RK Nexe (Chorwacja), SL Benfica (Portugalia). Półfinałowe pary Ligi Europejskiej w sezonie 2021/2022 poznamy już jutro. W piątek 6 maja o godz. 11:00, w siedzibie EHF w Wiedniu odbędzie się oficjalne losowanie rywali w półfinałach europejskich zmagań. Przebieg losowania będzie można śledzić na kanale The Home of Handball na YouTube oraz na eurohandball.com i w mediach społecznościach EHF European League.

ORLEN Wisła Płock w Lidze Europejskiej 2021/2022

– II runda kwalifikacji

Drugi rok z rzędu ORLEN Wisła Płock trafiła do rozgrywek Ligi Europejskiej. W tym sezonie Nafciarze rozpoczęli swoją przygodę od II rundy kwalifikacji, w której zmierzyli się z rumuńską drużyną – HC Dobrogea Sud Constanta. Zespoły rozegrały dwa spotkania – pierwsze (w Płocku) zwyciężyli Wiślacy – 25:14, zaś drugie (w Rumunii) drużyna z Constanty – 26:20. Ostatecznie dwumecz zakończył się rezultatem 45:40, na korzyść niebiesko-biało-niebieskich i to właśnie oni zapewnili sobie miejsce w fazie grupowej European League.

– Faza grupowa

Płocczanie znaleźli się w grupie A, w której przyszło im się zmierzyć z: Füchse Berlin, Fenix Toulouse Handball, Bidasoą Irun, Tatran-em Presov oraz Pfadi Winterthur. Na rozpoczęcie fazy grupowej ORLEN Wisła Płock, na wyjeździe, wygrała ze szwajcarskim Pfadi Winterthur (35:23). Następnie Wiślacy rozegrali pierwsze domowe spotkanie z drużyną z Francji –  Fenix Toulouse Handball i również wyszli z tego pojedynku zwycięsko (33:29). W pierwszej części sezonu Nafciarzom zaplanowano sześć meczów, z czego tylko jeden zakończył się ich przegraną – 16 listopada 2021 roku w Orlen Arenie lepsze okazały się niemieckie Lisy. Przed świąteczno-noworoczną przerwą Wiślacy pokonali jeszcze raz francuzów oraz dwukrotnie Bidasoę Irun.

Druga odsłona rozgrywek okazała się jeszcze lepsza niż pierwsza. Najpierw niebiesko-biało-niebiescy wygrali rewanżowy mecz z Pfadi Winterthur, a następnie dwa spotkania z Tatran-em Presov. W między czasie Füchse Berlin, które przodowało z Nafciarzami w tabeli, przegrało z Fenix Toulouse Handball, co spowodowało, że aby przejść do dalszego etapu rozgrywek z pierwszego miejsca, ORLEN Wisła Płock musiała wygrać chociażby jedną bramką. Na drugie spotkanie z Füchse Berlin płocczanie wybrali się do Niemiec i po zaciętej rywalizacji zwyciężyli 30:29, zapewniając sobie pierwszą lokatę w grupie A.

– TOP16

Dzięki zajęciu pierwszego miejsca w grupie A, w 1/8 finału Ligi Europejskiej, niebiesko-biało-niebiescy trafili na niemieckie TBV Lemgo Lippe. ORLEN Wisła Płock zakończyła fazę grupową na pierwszym miejscu, z dorobkiem 9/10 wygranych oraz 18 punktami, zaś Lemgo awansowało z czwartej lokaty w grupie B, z 5 zwycięstwami, 2 remisami, 3 przegranymi i 12 punktami na koncie. Pierwszy mecz z Niemcami Wiślacy rozegrali na wyjeździe i pokonali miejscowych 31:28, natomiast rewanż odbył się w Orlen Arenie, w której płocczanie zremisowali 28:28. Dzięki wygranej w pierwszym spotkaniu, ORLEN Wisła Płock zwyciężyła dwumeczu 59:56 i awansowała do ćwierćfinału European League.

– Ćwierćfinał

W ćwierćfinale rywalem Nafciarzy było Kadetten Schaffhausen. Szwajcarzy fazę grupową zakończyli na trzecim miejscu, a w kolejnym etapie wyeliminowali szwedzkie IK Sävehof, dzięki zdobyciu większej liczby bramek na wyjeździe.  Oba mecze z Kadetten wygrali Nafciarze, jednak w pierwszym spotkaniu rywale byli w stanie dojść do głosu i w końcówkach pierwszej i drugiej połowy pokazali, że potrafią namieszać w losach pojedynku. Drugi mecz pokazał przewagę ORLEN Wisły Płock, która wyszła na prowadzenie w piątej minucie meczu i już do końca pojedynku nie dała się dogonić przeciwnikom. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 35:22, a do Final4 Ligi Europejskiej awansowali Nafciarze.

– Final4

Podczas drogi do Final4 ORLEN Wisła Płock przegrała jedynie dwa mecze oraz jeden zremisowała, natomiast reszta spotkań zakończyła się zwycięstwami płocczan. W całej tej przygodzie drużyna otrzymała nieocenione wsparcie od Kibiców, którzy na każdym etapie rozgrywek wspierali Nafciarzy, podczas meczów domowych i wyjazdowych. Dzięki ciężkiej pracy ORLEN Wisły Płock oraz przy ogromnym wsparciu Kibiców płocczanie, drugi rok z rzędu, zapewnili sobie miejsce wśród czterech najlepszych drużyn Ligi Europejskiej. Teraz niebiesko-biało-niebieskich czeka finałowy turniej, w którym okaże się czy ORLEN Wisła Płock zajdzie jeszcze dalej i wejdzie na podium Ligi Europejskiej.

Wyniki poszczególnych meczów:

– II runda kwalifikacji:

ORLEN Wisła Płock 25:14 HC Dobrogea Sud Constanta

HC Dobrogea Sud Constanta 26:20 ORLEN Wisła Płock

– Faza grupowa:

Pfadi Winterthur 23:35 ORLEN Wisła Płock

ORLEN Wisła Płock 33:29 Fenix Toulouse Handball

ORLEN Wisła Płock 24:28 Füchse Berlin

Fenix Toulouse Handball 24:30 ORLEN Wisła Płock

Bidasoa Irun 28:29 ORLEN Wisła Płock

ORLEN Wisła Płock 33:26 Bidasoa Irun

ORLEN Wisła Płock 35:27 Pfadi Winterthur

Tatran Presov 15:29 ORLEN Wisła Płock

ORLEN Wisła Płock 33:29 Tatran Presov

Füchse Berlin 29:30 ORLEN Wisła Płock

– TOP16

TBV Lemgo Lippe 28:31 ORLEN Wisła Płock

ORLEN Wisła Płock 28:28 TBV Lemgo Lippe

– Ćwierćfinał

Kadetten Schaffhausen 31:33 ORLEN Wisła Płock

ORLEN Wisła Płock 35:22 Kadetten Schaffhausen