Dnia 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Obecnie według danych WHO na świecie jest 422 miliony osób, które mają zdiagnozowane to schorzenie, natomiast w naszym kraju około 3 milionów obywateli choruje na cukrzycę. Przypadłość ta przynależy do grupy chorób przewlekłych i nieuleczalnych oraz jest postrzegana jako choroba społeczna i cywilizacyjna. W związku z obchodami 32. Światowego Dnia Cukrzycy w rozmowie z klubowym lekarzem – Konradem Bieleckim pragniemy przybliżyć realia związane z życiem z cukrzycą, istotę diety i sportu w jej leczeniu jak również odpowiedzieć na pytanie czy możliwe jest uprawianie wyczynowego sportu będąc cukrzykiem.

Co należy robić, aby nie zachorować na cukrzycę?

Konrad Bielecki: Przede wszystkim warto zacząć od tego, że istnieją dwa typy cukrzycy. Pierwszy typ jest uwarunkowany genetycznie przez co nie ma się wpływu czy się zachoruje czy też nie. Natomiast jeśli chodzi o typ drugi to tutaj ważny jest tryb życia jaki prowadzimy – dieta jaką stosujemy czy aktywność fizyczna.

– Czy możliwe jest wyczynowe uprawianie sportu mając cukrzycę?

KB: Wyczynowe uprawianie sportu w przypadku chorowania na cukrzycę jest jak najbardziej możliwe dzięki dużemu postępowi technicznemu. Najczęściej w takich przypadkach stosowane są pompy insulinowe. Świetnym przykładem aktywnego sportowca z cukrzycą jest wioślarz Michał Jeliński, który pomimo faktu bycia cukrzykiem jest czterokrotnym mistrzem świata oraz mistrzem olimpijskim z Pekinu.

– Jaki należy prowadzić tryb życia, aby nie zachorować cukrzycę?

KB: Aby nie zachorować na cukrzycę należy prowadzić jak najbardziej aktywny tryb życia i uzupełniać go odpowiednio dostosowaną dietą.

– Jakie są pierwsze objawy cukrzycy?

KB: Do podstawowych objawów cukrzycy należą poliuria – znacznie zwiększona częstotliwość oddawania moczu oraz polidypsja – stan, w którym odczuwamy wzmożone pragnienie w związku z czym spożywamy dużo większą ilość płynów.

– Czy cukrzyca może w jakiś sposób ograniczać życie zawodowe czy sportowe?

KB: Obecnie cukrzyca ze względu na szybko posuwający się postęp technologiczny nie stanowi żadnych barier jeśli chodzi o życie zawodowe ani sportowe.

W nadchodzący czwartek będzie potrzebna Wasza aktywność, również ta fizyczna, aby pomóc naszemu zespołowi dopingiem z Barceloną!